Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
Blog > Komentarze do wpisu
Bułgarscy nacjonaliści maszerują

Brunatne koszule, czarne krawaty, łyse głowy - tak wyglądają członkowie Bułgarskiej Gwardii Narodowej. Chcą powstrzymywać „cygański terror”. Gwardię osiłków wymyśliła Bułgarska Unia Narodowa, ugrupowanie która określa się mianem „nowoczesnych nacjonalistów”. Moment powołania oddziałów nie jest przypadkowy. Kilka dni temu w Sofii doszło do dużych rozruchów między Cyganami, a Bułgarami w dzielnicy Krasna Poljana. Najpierw przez skinów został pobity nastoletni Rom, potem ok. 200 Cyganów uzbrojonych w noże i siekiery mściło się za to niszcząc m.in. kawiarnie, samochody i krzycząc „śmierć Bułgarom”. Policja pozostała bierna, bo jak kuriozalnie tłumaczył wiceszef MSW Kamen Penkow „interwencja w tej sytuacji byłaby niebezpieczna”.

”Gwardziści”

Starcia nacjonalistów z Cyganami, choć w Bułgarii nie są czymś wyjątkowym, ostatnio jednak się nasilają. Grupa pijanych chuliganów we wtorek na śmierć skopała 17-letniego Roma w podgórskim miasteczku Samokow. Chłopak szedł w nocy ze swymi znajomymi w samym centrum miejscowości, tam też doszło do napadu. Dzień później 1000 Cyganów wyszło na ulice w proteście przeciwko przemocy. W Samokowie od siedmiu lat niemal co roku w wyniku pobicia ginie Cygan. W Bułgarii mieszka ok. 650 tys. Romów, stanowią 9 proc. społeczeństwa, a ponad 70 proc. z nich nie ma pracy.

Po zamieszkach w Sofii lider nacjonalistów Bojan Raste ogłosił, że w obronie przed „cygańskim terrorem” powołuje swoje oddziały. Rekrutacja do gwardii rozpoczęła się w tym tygodniu. - Ochotnicy mają interweniować w czasie masowych rozruchów, podpaleń, powodzi i innych katastrof. Będzie chronić ludzi, a nie atakować - obiecuje Raste. Gwardzistami-wolontariuszami mają być „dobrze wytrenowani członkowie organizacji patriotycznych”, pełnoletni, poczytalni, oddani i odważni patrioci. Ich treningiem zajmą się byli wojskowi i członkowie służb specjalnych.

Mają być wysportowani, ideowi, poczytalni...

- Bezczynności państwa i policji zmusiła nas do stworzenia gwardii. To jedyne rozwiązanie, aby bronić życia, własności i rodzin obywateli - grzmiał lider Bułgarska Unii Narodowej. Ponad 30 takich patroli już powstało w największych miastach Bułgarii m.in. Sofii, Wielkim Tyrnowie i Płowdiwie. Nacjonaliści rozpoczęli też szeroką rekrutację. Rozdają ulotki, rozklejają plakaty, planują kampanię informacyjną w mediach. - Będziemy jak lokalni oficerowie ochrony, planujemy np. uczyć ludzi jak chronić majątek przed złodziejami- tłumaczy Raste.

A tak wyglądali ”wolontariusze” z Hitler Jugend

W Bułgarii propozycja nacjonalistów wywołała jednak jednoznaczne skojarzenia z czasami nazistowskimi. Obudziła strach wśród Cyganów, Żydów, Muzułmanów i Ormian. - Inicjatywy takie jak ta, mogą mieć nieobliczalne konsekwencje, a nawet zagrozić etnicznemu spokojowi- uważa organizacja bułgarskich Żydów „Shalom”. Wezwała do oficjalnego potępienia gwardii przez wszystkie instytucje, które mogą to zrobić. Przewodniczący parlamentu Georgi Pirinski w liście obiecał wczoraj Żydom, że dopilnuje, aby utworzenie gwardii zbadał parlament i podjął przeciwko tej inicjatywie wszelkie możliwe kroki. „Podzielam obawy w sprawie tworzenia takich formacji, które są sprzeczne z prawem i konstytucją Bułgarii” - napisał. Oburzony bojówkami nacjonalistów jest też minister spraw wewnętrznych Rumen Petkow

czwartek, 23 sierpnia 2007, skieterska

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2017/05/07 22:03:32
To straszne, ale zapewne przyczyną jest przestępczość Romów wynikająca częściowo z ich biedy (są na gorszej pozycji, niż Bułgarzy, tak samo wielu Romów na Słowacji, Węgrzech czy w Polsce), a częściowo z ich kulturowego podejścia do pracy. Nie chcę generalizować, ale Romowie nie zawsze posyłają dzieci do szkoły i nie zawsze uważają, że nie wolno kraść ani oszukiwać i trzeba dochodzić do majątku uczciwą pracą. Oczywiście nic nie usprawiedliwia mordowania przedstawicieli mniejszości etnicznych, ale ten problem jest złożony

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany