Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
Blog > Komentarze do wpisu
Cena zbrodni - Gotovina chce czekać na wyrok w domu

Chorwacki generał Ante Gotovina od grudnia 2005 r. siedzi w areszcie Międzynarodowego Trybunału ONZ ds. Zbrodni w b. Jugosławii w Hadze. Jego złapanie było jednym z największych sukcesów prokurator Carli del Ponte, która ściga bałkańskich zbrodniarzy wojennych. W ubiegłym tygodniu Gotovina zwrócił się z prośbą, aby trybunał pozwolił mu czekać na początek procesu...w domu, na dalmatyńskiej riwierze.

W czasie wojny z Jugosławią

Choć 52-letni dziś generał jest oskarżany o mordowanie ludzi i najcięże zbrodnie wojenne, dla wielu Chorwatów pozostaje bohaterem. Mi przychodzi do głowy inne określenie - pies wojny.
Taki jest cały jego życiorys. Jako niespełna osiemnastolatek, pod fałszywym nazwiskiem, wstapił do francuskiej Legii Cudzoziemskiej. W ciągu pięciu lat służby barał udział m.in. w operacjach w Dżibuti, Zairze, na Wybrześu Kości Słoniowej. Potem organizował bojówki paramilitarne w Argentynie i Gwatemali, wreszcie w czerwcu 1991 roku powrócił do kraju. Gdy Chorwacja ogłosiła niepodległość, odłączając się jednocześnie od Jugosłwaii, Gotovina tworzył Chorwacką Gwardię Narodową (ZNG), która stała się zalążkiem nowej chorwackiej armii, formalnie utworzonej w 1992 roku. Po wybuchu wojny walczył z siłami jugosłowiańskimi. Wówczas zaczyna się jego najbardziej mroczna karta, a przynajmniej najbardziej mroczna z tych poznanych...

Gotovina bił się w obronie Chorwacji, to prawda. Jednak metody stosowane w czasie operacji "Burza" przez jego ludzi , a możliwe, że i jego samego, - bicie, palenie, mordowanie - przypominają czasy nazistowskie. Przeprowadzanona latem 1995 roku akcja, której celem było wypędzenie chorwackich Serbów z Krainy, zakończyła się śmiercią co najmniej 150 osób i wysiedleniem 200-250 tys. 
Gdy w 2001 roku Gotovina został oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości, natychmiast zapadł się pod ziemię. Wpadł przypadkowo, na Teneryfie. Posługiwał się fałszywym paszportem i miał przy sobie 12 tys. euro w gotówce.

Gotovina tuż po aresztowaniu na Teneryfie

Tym bardziej jego ostatnia prośba  o czekanie na proces w swym domu, w nadmorskiej miejscowości Pakosztane, wydaje mi się żenująca. Jeszcze bardziej bulwersujące jest to, że poparł ją rząd w Zagrzebiu, który zapewnił, że generał będzie dostępny na każde wezwanie trybunału, a w jego domu zostanie zainstalowany specjalny system elektroniczny, który będzie alarmował, gdyby przypadkiem więzień chciał uciec. 
Mam nadzieję, że Trybunał nie zgodzi się na prośbę Gotoviny. I tak wystarczy już, że  od lat robią go w konia Serbowie, którzy nie chcą wydać Radowana Karadżicia i Ratka Mladicia. Skoro Chorwat wpadł (w sumie to prawie spadł trybunalowi z nieba), najpierw warto go osądzić...

poniedziałek, 20 sierpnia 2007, skieterska

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/03/26 00:29:10
Gotovina je Heroj!
-
Gość: norbi, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/03/30 18:36:33
trzeba poczytać na temat np. historię chorwacji to też nie będziesz uważać go za psa wojny nasz Piłsudzki też mordował (przewród majowy)a co jest bochaterem ponieważ zrobił więcej dla kraju i te złe postępki robił w słusznej sprawie tak jak Gotovina
-
2009/03/31 00:57:26
Porównanie Gotoviny do Piłsudskiego nie jest trafione. Radzę bliżej pozytać o tych dwóch postaciach...
-
Gość: Buba, *.adsl.inetia.pl
2009/05/21 23:29:58
General Gotovina bronił własnego kraju ,to była wojna a nie zabawa, Chorwacja nie była agresorem .Gdzie byli Ci wszyscy "sprawiedliwi " którzy chcą Go sadzić, jak Serbowie rozpętali wojnę. Przyglądali się spokojnie i zarabiali forsę na ludzkim nieszczęściu.Nie była bym zaskoczona gdyby Polaków posadzili na ławie dla oskarżonych za II wojnę światowa-czy naprawdę nikogo nie interesuje kto jest agresorem............??????
-
Gość: Alladyn, *.adsl.inetia.pl
2009/05/21 23:38:57
Gotowina BRONIŁ podkreślam BRONIŁ własnego kraju , własnych ludzi ,własnych granic.Dla mnie jest bohaterem .
-
Gość: gosc, 81.15.192.*
2010/01/20 14:26:00
nawet mając delikatnie pojęcie o mentalności Serbów wydaje się że zarzucane Gotovinie zbrodnie to objaw jego dużego miłosierdzia...
-
Gość: Pimpek, 80.50.204.*
2011/08/19 08:43:23
Proponowałbym porozmawiać na temat Generała Ante Gotoviny na przykład z mniejszością węgierską, która w tym czasie mieszkała w tzw. Serbskiej Krainie. Wg nich, to Serbowie byli agresorami, a Generał jest po prostu świetnym strategiem. Opracował strategię operacji Burza. Niestety takie prawo wojny, że podczas operacji wojskowych giną również niewinni ludzie. Gdzie drwa rąbią tam wióry lecą. Generał bohaterem jest i basta.

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany