Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
Blog > Komentarze do wpisu
Bałkański tenis i latające krzesła

I nie chodzi tu np. o garnitur typu tenis (taki w drobne paseczki), który czasem pojawia się w opowieściach mojej babci, lecz o prawdziwy TENIS! Konkretnie o Australian Open, na którym w piątek doszło do pojedynku kibiców z Bośni i Serbii.

A było tak: na kort w Melbourne wyszli serbski idol Novak Djoković i urodzony w Bośni, dziś obywatel USA, Amer Delić. Wygrał Serb.

Fani Novaka - który po swoich sukcesach sportowych i wypowiedziach w obronie Kosowa jest dla Serbów kimś znacznie ważniejszym niż Adam Małysz był dla Polaków u szczytu swej kariery - wpadli w euforię. Kibice Delicia chwycili za krzesła. Jak widać na filmie doszło do niezłej bijatyki. Zresztą już nie pierwszy raz, bo np. w 2007 roku w taki sam sposób walczyli ze sobą Chorwaci i Serbowie.

Ot, bałkański temperament, czyli wszystko na 150 proc. - sport, przyjaźń, miłość i wojna też...

A swoją drogą to fenomenalne, że Serbia ma troje tak wybitnych tenisistów jak Novak Djoković, Jelena Janković, Ana Ivanović, a to przecież nie wszyscy! My z naszymi zawodnikami możemy się schować :(

W lutym 2008 roku widziałam powitanie Novaka w Blegradzie, po tym jak wygrał Australian Open. To było niesamowite przeżycie! Moim zdaniem w Europie radość może tak wyglądać tylko na Bałkanach. Sami zobaczcie:

Co ciekawe Novak wrócił do Belgradu 2 lutego 2008, dopiero kilka dni po wygranej (zwyciężył 27.01). Zwłoka wynikała z dosyć dziwnego powodu. Chodziło o to, by sportowiec przybył do kraju już w czasie ciszy wyborczej obowiązującej przed mającą się odbyć nastęnego dnia drugą turą wyborów prezydenckich w Serbii. A także o to, aby ani kandydat nacjonalistów z Serbskiej Partii Radykalnej Tomislav Nikolić, ani ubiegający się o reelekcję prezydent Boris Tadić nie próbowali reklamować się przy okazji powitania Djokovicia.

Cała sytuacja trochę mówi o pozycji tenisisty w Serbii. Czy komuś przyszłoby do głowy, że powrót z zawodów Małysza i Kubicy razem wziętych mógłby wpłynąć na wynik wyborów prezydenckich w Polsce???

sobota, 24 stycznia 2009, skieterska

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany