Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
Blog > Komentarze do wpisu
Bajaga i serbski prezydent

Pora trochę rozluźnić atmosferę po dwóch ostatnich wpisach. Dziś będzie więc trochę muzyki. A że od ubiegłej zimy, którą spędziłam na zmianę w Serbii i w Kosowie, z tą porą roku kojarzy mi się Bajaga (Momčilo Bajagić) - serbski wokalista zespołu Bajaga i Instruktori, a dawniej członek legendarnego bandu Riblja Čorba, to zacznę od niego. 

31 stycznia 2008 pojechałam do Belgradu na wybory prezydenckie. W finalnym starciu spotkali się Tomislav Nikolić, lider nacjonalistycznej Serbskeij Partii Radykalnej i Boris Tadić, urzędujący prezydent, przywódca Partii Demokratycznej, sztandarowy serbski "Europejczyk".

Wybory to generlanie dosyć nudny temat, a zapowiadnie takich jak ostatnie prezydenckie w Serbii, kiedy dwaj kandydaci szli łeb w łeb, to jak wróżenie z fusów. Ale tym razem miałam szczęście. Tuż po wyjściu z samolotu poleciałam na wiec wyborczy partii Tadicia na Trgu Republiki. Tam grał Bajaga, rockman znany w całej b. Jugosławii. Motywem przewdonim całego wiecu stała się jego piosenka "Sto ne moze niko mozes ti" "(Czego nie może nikt, możesz ty), którą wykonawca śpiewał z prezydentem Tadiciem.

To właśnie ten wieczór (31.01.2008) i śpiewający Borsi Tadić, a ja gdzieś w tłumie :)

Po wysluchaniu Bajagi migiem przejechałam przez miasto do Belgradzkiej Areny, gdzie spotkali się nacjonaliści i przygrywała serbska gwiazda Eurowizji 2007 Marija Szerifović.

Na wiecu nacjonalistów z SRS, fot. A.Skieterska

Tak różne gatunki muzyczne i style kampanii podsunęły mi pomysł na tekst. W moim prywatnym rankingu napisałam wtedy najlepszą zapowiedź wyborów w dotychczasowym zawodowym życiu pt. "Serbia w rytm turbofolku" (taki daliśmy w Gazecie). I od tej pory z lutym w Belgradzie kojarzy mi się właśnie Bajaga. Marija jednak trochę mniej ;)

O Borisie Tadiciu, który ostatecznie pokonał Nikolicia dziś nie piszę, ale to człowiek z wielką charyzmą i jeszcze na pewno o nim opowiem.

A na koniec Bajaga i klasyczny kawałek "Moji drugovi". Dobrze u nas znany ;)

środa, 11 lutego 2009, skieterska

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany