Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
Blog > Komentarze do wpisu
Aleksander Wielki zbyt wielki!

W niekończącym się sporze macedońsko-greckim o pochodzenie Aleksandra III, króla Macedonii, zwanego Wielkim, który wpadł na pomysł, że węzeł gordyjski można po prostu rozciąć mieczem, Macedończycy postanowili znów przejąć inicjatywę.

Jedna z macedońskich gazet właśnie ujawniła szczegóły na temat budowy pomnika wielkiego stratega, który stanie na centralnym placu w Skopje. Monument będzie gigantyczny! Figura przedstawiająca Aleksandra na koniu ma mieć 22 metry wysokości (ktoś zauważył, że to tyle ile ośmiopiętrowy budynek, a ja przy okazji sprawdziłam, że Chrystus w Rio  ma 38 m wysokości) i będzie kosztowała ok. 4,5 mln euro.

Znany macedoński rzeźbiarz Blagoja Cuskov komentując na łamach dziennika "Utrinski Vesnik" decyzję o budowie pomnika podśmiewał się mówiąc: "Jestem ciekaw czemu pomnik ma mieć taki rozmiar? Może to dla Greków w Atenach, by zobaczyli, że my też mamy swego Aleksandra?"

Pomnik-gigant w Skopje ma być gotowy  na początku 2010 roku. Rzeźbę z brązu odleje włoska firma z Florencji.

Skopje Airport i głowa Aleksandra, Fot.A.Skieterska

Na razie goście Macedonii mogą podziwiać wileką głowę Aleksandra Macedońskiego na lotnisku w Skopje, oczywiście też nazwanym imieniem wielkiego wodza. Aleksander, wielki strateg, który żył w latach 356-323 p.n.e, jako 16-latek, dosiadając swego nieodłącznego konia Bucefała, na czele armii złożonej z Macedończyków, Greków, Traków i Ilirów podbił m.in. Persję - wówczas największe państwo świata - Mezopotamię i Egipt. Gdy w wieku 33 lat umarł w Babilonie, jego imperium ze wschodu na zachód miało rozpiętość aż 5 tys. km!

Oczywiście poza prawem do Aleksandra Grecja i Maceodnia spierają się też o nazwę "Macedonia". Grecy uważają, że kraj powstały po rozpadzie Jugosławii nie ma prawa jej używać. Konflikt, choć z pozoru mało ważny, spowodował, że Grecja zablokowała wejście Macedonii do NATO i Skopje nie stało się członkiem Sojuszu w kwietniu 2009. Do NATO dołączyły więc teraz tylko Chorwacja i Albania. 

czwartek, 07 maja 2009, skieterska

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany