Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
Blog > Komentarze do wpisu
Karadżić rok po aresztowaniu - monitor cz.3

Równo rok temu świat obiegła wiadomość o aresztowaniu Radovana  Karadžicia. Przywódca bośniackich Serbów, oskarżony m.in. o współorganizację mordu w Srebrenicy, został złapany w jednym z belgradzkich autobusów. Dla mnie, z powodu bardzo ciężkiej choroby mojego taty, wówczas nie była to najważniejsza wiadomość, ale oczywiście na blogu wielokrotnie wracałam do sprawy.

Po roku początek procesu Karadžicia zbliża się wielkimi krokami i jeśli nic się nie stanie, prawdopodobnie rozpocznie się on we wrześniu 2009.

Karadżić w Hadze...

Jeśli chcecie dowiedzieć się co działo się przez ostatnie 12 miesięcy w Hadze zapraszam do lektury dwóch odcinków mego "monitora":

Aby pokazać jak długi będzie to proces wspomnę tylko słowa prokuratora Alana Tigera, który stwierdził kilka miesięcy temu, że tylko na prezentację dowodów oskarżenie będzie potrzebowało 490 godzin i wezwie ponad 150 świadków. Dziś liczba świadków prokuratury wzrosła już do 530.

Radovan Karadžić zapowiadał, że - podobnie jak Slobodan Miloszević- będzie bronił się sam. Nie jest to jednak całkiem prawda. Przed trybunałem ONZ w Hadze faktycznie będzie występował sam, ale drużyna obrońców, którzy go wspomagają liczy już prawie 40 osób. Szefuje im zaprzyjaźniony z Karadżciem i jego rodziną mecenas Svetozar Vujačić. Tylko 7 członków "teamu obrońców"  trybunał opłaca z urzędu  Reszta, w większości zachodnich prawników, pracuje bezpłatnie. - Chcemy, by oskarżony miał uczciwy proces - przekonują. Wiadomo jednak, że udział w sprawie przywódcy politycznego bośniackich Serbów, to świetny wpis w CV lub na własnej stronie www.

Wśród międzynarodowych ekspertów prawanych doradzających Karadžiciowi jest m.in. wielokrotny uczestnik procesów haskich Amerykanin Peter Robinson i australijski prof. prawa Kevin Jon Heller oraz inni prominentni prawnicy m.in. z Wielkiej Brytanii, Holadii, Niemiec, ale też BiH i Serbii. 

... i w czasie wojny w BiH (1992-95) z Ratkiem Mladiciem

Ten sztab prawników już na etapie przygotowań do procesu zasypał trybunał różnymi wnioskami, w sumie było ich już ponad 400. Większość sąd odrzucił, ale dzięki samemu rozpatrywaniu wniosków sprawa się opóźnia. To korzystne dla Karadžicia, bo Międzynarodowy Trybunał Karny ds. Zbrodni w b. Jugosławii na razie na pewno będzie istniał do 2010 roku, bo tylko do tego czasu ma mandat ONZ. Co będzie dalej, nie wiadomo, ale przedłużenie mandatu nie jest 100% pewne (nie chce tego np. Rosja).

wtorek, 21 lipca 2009, skieterska

Polecane wpisy

  • Mladić po raz pierwszy przed trybunałem w Hadze

    Były dowódca armii bośniackich Serbów generał Ratko Mladić po raz pierwszy stanął dziś przed sędziami Międzynarodowego Trybunału Karnego ds. Zbrodni w byłej Jug

  • Mladić już w Hadze

    Ratko Mladić wylądował właśnie w Holandii. Serbski smolot rządowy zabrał go z Belgradu do Rotterdamu ok. godz. 17, a belgradzkie radio B92 jako pierwsze ogłosił

  • Serbia po złapaniu Mladicia

    Kilku czytelników "Oka" pytało, jak Serbowie reagują na aresztowanie Ratko Mladicia. Oczywiście są podzieleni. Według sondaży ponad połowa sprzeciwia

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
swo
2009/07/22 00:00:38
Agnieszko, może słyszałaś a może nie: właśnie ukazała się książka Proces Miloszewicia. Proponowano nam patronat, więc miałem okazję ją już przeczytać w obszernych fragnmentach. Nie jest to obiektywna publikacja; autor stara się wykazać błędy Trybunału i robi to momentami za wszelką cenę. Tym niemniej książka jest ciekawa jako pewien głos w dyskusji, raczej inny od tego co się do tej pory słyszało i czytało. To chyba pierwsza taka próba zdyskredytowania Trybunału w Hadze, z jaką się spotkałem.
-
Gość: pf, *.warszawa.vectranet.pl
2009/07/22 12:49:30
Jak już chcemy być tacy cywilizowani, to nie oburzajmy się na zastępy prawników po stronie R.K. Czy chcą mieć wpis w CV czy nie, ma prawo (europa mu je dała) do obrony. Swoja drogą będzie to ciekawe, moim zdaniem trudno będzie mu udowodnić bezpośrednie działanie, raczej polityczną odpowiedzialność.
-
2009/07/26 13:47:15
@SWO: Bułgar Civikov jest znany z wsadzania kija w mrowisko (pisał też np. o Srebrenicy), ale nie wiedziałam, że "Proces" wyszedł po polsku. Dzięki za wiadomość.
-
2009/07/26 13:49:38
@pf: nie oburzam się na prawników, opisuję po prostu sytuację i - choć jestem daleka od gloryfikowania trybunału - mam nadzieję, że w przeciwieństwie do Miloszevicia Karadżić dożyje wyroku...
-
Gość: pf, 91.197.155.*
2009/08/04 17:03:59
Radovan to inna półka niż Ratko czy Slobo. Może być ciekawie.

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany