Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
Blog > Komentarze do wpisu
"Oko" powraca po wakacjach!

W Rumunii upadł rząd, prezydenta Rosji lada dzień przywita w Blegradzie dwustu trębaczy, Karadżić zaraz stanie przed sądem, a proces Haradinaja będzie miał swój ciąg dalszy. Niestety, po przedłużonych wakacjach (tuż po powrocie z Azerbejdżanu zaczął się u mnie generalny remont, więc wiecie, co to oznacza...) nie mogę zaczynać od tak ciężkich tematów.

Z czytelnikami "Oka" po przerwie witam się więc szczyptą kultury, bo rzecz będzie o bardzo lubianym przeze mnie rysowniku z Serbii. Chodzi o Coraxa, który od lat puentuje bałkańskie wydarzenia swymi karykaturami. I to jak!

Prezydent Serbii Boris Tadić (w środku) i jego gra na dwa fronty, albo jak kto woli "między Wschodem, a Zachodem", rys. Corax

Corax, w rzeczywistości Predrag Koraksić (ur. 1933), urodzony w Czaczaku, wychowany w belgradzkim Zemunie, od lat 50. publikował w wielu jugosłowiańskich, a potem serbskich gazetach. Dziś jest najbardziej znanym autorem karykatur w Serbii. Po 1989 roku pracował w niezależnej "Borbie", ale gdy ta została przejęta przez rząd, w 2005 roku przeniósł się na łamy dziennika "Danas", dla którego rysuje do dziś.

Dla mnie Corax jest jak polityczny barometr. Dzięki jego rysunkom jednym rzutem oka i bez pudła można stwierdzić czym w danym tygodniu żyją Serbowie :) Karykatury są też testem wiedzowym - dopóki rozpoznaję postacie na rysunkach znaczy, że jestem na bieżąco. Zapraszam do oglądania coraxowych malunków i regularnego zaglądania na blog!

 Rysunek namalowany po kolejenej rocznicy nieudanych poszukiwań Ratko Maldicia, rys. Corax

Budowanie dróg...Skąd my znamy takie otwarcia z udziałem prezydenta, ministrów etc., rys. Corax

A sam Corax wygląda tak, na zdjęciu podczas spaceru po Zemunie, fot. Blic

Kto chce pooglądać więcej rysunków Coraxa, niech wejdzie tu: http://www.danas.rs/vesti/corax.22.html

środa, 14 października 2009, skieterska

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Jacek, 88.87.4.*
2009/10/16 00:00:57
Ah, czekałem na to od dawna. ;-) Nie chcę być niemiły, ale wracaj do roboty, brakowało mi Twoich postów.
Pozdrowienia z V. Tyrnova. ;-)
-
2009/10/16 00:22:13
Cześć, miło mieć świadomość, że ktoś tu zagląda (same statystyki to nie wszystko :) Obiecuję poprawę! A przy okazji dygresja: z Vielkiego Tyrnova mam kilka fajnych wspomnień, ale przede wszytkim jest to jedno z nielicznych bułgarskich miast, w którym spałam na dworcowej ławce. Ot uroki niskobudżetowych wakacji :) Za to po latach jakie wspomnienia, hehe. Zazdroszczę Ci trochę bułgarskiego ciepła, bo tu u nas śnieg i plucha.
-
Gość: temidaztowago, *.chello.pl
2009/10/22 18:03:28
Ja też zaglądam. Boris Tadić jest na tym rysunku bardziej do Tuska podobny niż do siebie=)

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany