Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
Blog > Komentarze do wpisu
Powstanie Warszawskie 1944 - fotografia na 66. rocznicę

Dziś o godzinie 17.00 w Warszawie znów zawyją syreny. Uczcimy godzinę "W" (wybuchu), w której w 1944 roku rozpoczęło się trwające 63 dni Powstanie Warszawskie.

W warszawskich rodzinach pamięć o walkach z 1944 roku wciąż jest żywa, bo prawie każda z nich straciła kogoś w Powstaniu lub miała kogoś bliskiego, kto w nim walczył. Nie wdaję się w dyskusje, czy miało to sens. Dla mnie miało. Mimo, że zginęło ok. 200 tys. warszawiaków (głównie ludności cywilnej), a miasto i jego mieszkańcy ucierpieli straszliwie.

Narzekania na to, że Warszawa dziś nie taka piękna jak przed wojną i bez dawnej duszy ładnie podsumował we wstępie do płyty wawa2010.pl Grzegorz Wasowski: "Warszawa nie ma piękna Krakowa, Warszawa nie ma piękna Pragi, ale jak tu być pięknym, kiedy jest się nieugiętym..."

Przy okazji rocznicy powstania dzielę się z Wami moim zeszłorocznym odkryciem fotograficznym (dla znawców nie jest to pewnie nowość, ale dla mnie była). Otóż będąc w Budapeszcie na wystawie Roberta Capy, jednego z najsłynniejszych, jeśli nie najsłynniejszego fotoreportera wojennego w historii, pierwszy raz widziałam jego zdjęcia robione w Polsce po zakończeniu II wojny światowej.

Fotograf, z pochodzenia Węgier, który współzakładał prestiżową agencję Magnum, był w Warszawie w październiku 1948 roku. Robił zdjęcia m.in. w ruinach getta. Z tego pobytu na budapeszteńskiej wystawie można było zobaczyć dwa zdjęcia. Jednym z nich była fotografia przedstawiająca otoczony morzem ruin kościół świętego Augustyna na Nowolipkach.

Warszawa 1948, kościół św. Augustyna otoczony ruinami getta, fot. R.Capa

 W czasie powstańczych walk na wieży, która kiedyś była najwyższa w Warszawie, był niemiecki punkt obserwacyjny i gniazdo karabinu maszynowego. Po powstaniu Niemcy podpalili kościół, spłonęło jego wnętrze, ale mimo pierwotnego planu nie wysadzili go w powietrze. Ocalał, jako jedyny budynek getta. Stał się też symbolem zagłady miasta. Do historii przeszło jednak inne zdjęcie kościoła (nie znam autora, jeśli ktoś zna, proszę o sygnał!):

 Update z 30.11.2012 r. Tu znajdowało się wspomniane wyżej zdjęcie kościoła św. Augustyna wśród ruin, ze względu na ochronę praw autorskich zostało usunięte. Okazało się, że fotografię tę wykonał Pan Karol Szczeciński, operator Polskiej Kroniki Filmowej. Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda, poszukajcie w Google'u. Polecam też artykuł o autorze słynnego zdjęcia w serwisie Newsweek.pl

Drugiej warszawskiej fotografii Capy nie mogę znaleźć w internecie w sensownej rozdzielczości.

Fajnie byłoby gdyby muzeum, na 70 rocznicę Powstania Warszawskiego przygotowało dużą wystawę fotografii, w tym tych wykonanych przez słynnych fotografów i tych, które odnaleziono w ostatnich latach.

 Wydarzeniem tegorocznych obchodów jest dla mnie zdecydowanie premiera pięciominutowego trójwymiarowego filmu "Miasto Ruin", przedstawiającego Warszawę po II wojnie światowej. Dokumentacja filmu powstawała dwa lata, a animację przygotowano w oparciu o ponad tysiącu zdjęć.

Od dziś film 3D można oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego. Trailer animacji, stworzonej przez zespół nominowanego do Oscara za "Katedrę" Tomasza Bagińskiego,  zamieszczam poniżej. Pod koniec można na nim zobaczyć także kościół św. Augustyna fotografowany przez Capę!

niedziela, 01 sierpnia 2010, skieterska

Polecane wpisy

  • Na 2015 rok

    Blog "Oko na Bałkany" zaczyna ósmy rok swojego istnienia. Mam nadzieję, że będę miała nieco więcej czasu na pisanie niż ostatnio i czytelnicy znów znajdą tu cie

  • Mieszkam w Bolsce :: I live in Bolska

    Lubię oglądać warszawskie szablony. Niektóre są świetne. Spodobał mi się np. ten, w zaułku przy metrze Politechnika, więc dziś fotopocztówka z Polski. In Englis

  • Postświątecznie

    Dziś mała odmiana kulturowa - graffiti z londyńskiej Essex Road, które jakoś mocno kojarzy mi się ze Świętami i całym tym szaleństwem zakupowym... A przy okazji

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: krycha, *.chello.pl
2010/08/02 19:57:36
Jeszcze jedno zdjęcie kościoła św. Augustyna: pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Warsaw_Ghetto_destroyed_by_German_forces,_1945.jpg&filetimestamp=20080130132507 - podają, że autorem jest Leonard Jabrzemski, może jest też autorem tego drugiego?..
-
Gość: mgrycz, 62.233.129.*
2010/08/04 15:31:46
Znalazlem takie:
www.stacjamuranow.art.pl/po_getcie_i_na_getcie (kilka innych, ale slabe)
www.warszawa1939.pl/strona.php?kod=nowolipki_48_c (ze zrodlem)
swaugustyn.pl/ - strona parafii, moze cos wiecej maja?

Bardzo mi sie podoba ten artykul :)

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany