Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
Blog > Komentarze do wpisu
Generał Ante Gotovina skazany na 24 lata

Proces byłego gen. Ante Gotoviny toczący się przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym ds. b.Jugosławii w Hadze, obok procesu Miloszevicia, Karadzicia i Szeszelja, był jednym z najbardziej obserwowanych na Bałkanach.

Sąd skazał dziś Chorwata na 24 lata więzienia za udział w przeprowadzonej w 1995 roku operacji "Burza", w czasie której chorwackie siły wypędziły Serbów z Krajiny. To na razie decyzja pierwszej instancji, ale wątpliwe, by wyrok został złagodzony.

Razem z Gotoviną sądzonych było dwóch innych chorwackich generałów: Ivan Czermak i Mladen Markacz. Czermak został uniewinniony, a Markacz dostał wyrok 18 lat więzienia.

Dobrze pamiętam dzień złapania Gotowiny w 2005 roku. Siedziałam wtedy w pracy na dyżurze i nie mogłam się nadziwić, że były chorwacki generał, którego szukał cały świat, wpadł przypadkowo na Teneryfie. Przy sobie miał fałszywy paszport i 12 tys. euro w gotówce.

Dziś poza wyrokiem najciekawsze są reakcje Chorwatów na karę dla Gotoviny.Ogłoszenie wyroku na żywo na jednym z głównych placów Zagrzebia oglądało ok. 2 tys. osób. Na długoletnie kary tłum zareagował buczeniem, gwizdami itd.

Jak to wyglądało możecie zobaczyć tu (polecam!): http://www.youtube.com/watch?v=hgbQfjUnEhM&feature=related  

W tym czasie chorwacka premier Jadranka Kosor apelowała o spokój. W swym wystąpieniu szefowa rządu powiedziała, że Chorwacja nie może zaakceptować tego, że trybunał ONZ uznaje chorwackie władze z czasu wojny na Bałkanach za winne wyrzucenia Serbów z Krajiny. Podkreśliła, że opracja „Burza”, którą współdowodził Gotovina była legalną operacją militarną. - Nie boimy się prawdy. Jesteśmy dumni z naszych zwycięstw i tych, którzy uczynili je możliwymi- stwierdziła Kosor.

Dzień przed ogłoszeniem wyroku ulicami Zagrzebia w marszu poparcia dla Gotoviny przemaszerowało ok. 1.5 tys. weteranów, którzy zapowiedzieli też kolejne protesty na sobotę. Na razie wpis krótki, bo dziś mam dzień świra, ale zachęcam do przeczytania wcześniejszych informacji o procesie Gotoviny na „Oku” (w nich więcej o Gotivinie, jego losach i operacji "Burza"):

Cena zbrodni - Gotovina chce czekać na wyrok w domu, sierpień 2007

Gotovina nie poczeka na proces nad morzem, listopad 2007

Do wyroku w sprawie Gotoviny wrócę jeszcze w najbliższych dniach i pewnie przy okazji napiszę Wam co się dzieje u Karadżicia, bo dawno już o nim nie wspominałam.

piątek, 15 kwietnia 2011, skieterska

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: BeHar, *.dolnet.pl
2011/04/16 16:54:45
Fajnie, że Agnieszka znów tutaj mieszka:).
Z wyroku się cieszę.
pozdrawiam
magda
-
2011/04/16 21:31:12
Ja też się cieszę z powrotu. Przez najbliższe dwa miesiące "Oko" pewnie nadal będzie nieregularnikiem, ale potem powinno być lepiej :)

Pozdrowienia dla Was dziewczyny z BeHara!
A.
-
Gość: T, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/05/12 10:39:56
Heja. Wyrok jest jak na ICTY dość surowy i Chorwaci byli jak się wydaje mocno zaskoczeni. Wyjścia są dwa: albo wyrok jest polityczny i chodzi o danie obu stronom równo po łbach (wyrok na Seselja ma zapaść już niedługo), albo były bardzo mocne dowody. Polecam ciekawy komentarz Amerykanie i Tudjman a sprawa Gotowiny: www.balkaninsight.com/en/article/comment-the-gotovina-judgement-and-the-politics-of-international-justice

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany