Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
Blog > Komentarze do wpisu
Mladić już w Hadze
Ratko Mladić wylądował właśnie w Holandii. Serbski smolot rządowy zabrał  go z Belgradu do Rotterdamu ok. godz. 17, a belgradzkie radio B92 jako pierwsze ogłosiło "Ratko Mladić u avionu za Hag".

Ekstradycja była możliwa po dzisiejszym odrzuceniu przez sąd w Serbii wniosku obrońcy Mladicia, który chciał powstrzymać, lub przynajmniej opóźnić, transfer byłego dowódcy bośniackich Serbów do Holandii, gdzie czeka go proces.


Pierwsze zdjęcie Mladicia opublikowane po jego zatrzymaniu przez serbski dziennik "Politika".

Tym samym sprawdziły się zapowiedzi serbskiego rządu o tym, że Maldić już na początku tygodnia zostanie przewieziony do aresztu Międzynarodowego Trybunału Karnego ds. Zbrodni w byłej Jugosławii (ICTY).

Mladić wylądował w Holandii niemal dokładnie 10 lat po tym, gdy trafił tam Slobodan Miloszević, którego ówczesna Jugosławia wydała 28 czerwca 2001 roku. Slobo zmarł 11 marca 2006 roku nie doczekawszy wyroku. Do Serbii wróciły jedynie jego szczątki. O tym, gdzie jest pochowany możecie przeczytać w jednym z moich archiwalnych wpisów. Prawdopodobnie taki sam los czeka Ratko Mladicia, który również ma niewielkie szanse, by wrócić do Serbii za życia.

Nim opiszę zarzuty stawiane Mladiciowi i skład sędziowski, który będzie go sądził, zapraszam na wycieczkę po areszcie w Scheveninge, gdzie będzie przebywał Mladić. Wystarczy kliknąć na poniższe zdjęcie. Uwaga! Trzeba chwilkę poczekać na załadowanie się filmu, komentarz po angielsku.

A więcej o samym Scheveninge możecie przeczytać w moim starym tekście w "GW", napisanym po ekstradycji Radovana Kradżicia.

Po przewiezieniu do Holandii Mladić stanie po raz pierwszy przed trybunałem maksymalnie w ciągu 48 godzin. Oczywiście nie będzie to jeszcze początek procesu (ten zacznie się najwcześniej za kilka miesięcy), ale aresztowany zostanie poinformowany o stawianych mu 11 zarzutach, wśród których są m.in. ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości, prowadzenie czystek etnicznych. Potem prawdopodobnie nastąpi 30-dniowa przerwa na wniosek oskarżonego, bo ma on prawo o nią poprosić, a trybunał tradycyjnie wyraża na to zgodę.

Były generał Ratko Mladić został zatrzymany 26 maja w miasteczku Lazarevo, w Wojwodinie na północy Serbii.
wtorek, 31 maja 2011, skieterska

Polecane wpisy

  • Mladić złapany, w Belgradzie strzelą korki

    Były generał Ratko Mladić, najbardziej poszukiwany bałkański zbrodniarz wojenny, został dziś złapany w miejscowości Lazarevo, na północy Serbii. Oczywiście nie

  • Karadżić i więzienny wikt

    Radovan Karadżić zawszekochał publiczność, dziś skorzystał więc z szansy by po czterech miesiącach przerwy wreszcie się jej pokazać. Mimo początkowego bojkotu p

  • Karadżić - proces znów rusza

    Po prawie czteromiesięcznej przerwie proces Radovana Karadżicia przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym ds. Zbrodni w b. Jugosławii (ICTY) zostanie jutro wznowi

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany