Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
Blog > Komentarze do wpisu
Mladić po raz pierwszy przed trybunałem w Hadze
Były dowódca armii bośniackich Serbów generał Ratko Mladić po raz pierwszy stanął dziś przed sędziami Międzynarodowego Trybunału Karnego ds. Zbrodni w byłej Jugosławii (ICTY). Potwierdził swoją tożsamość, ale nie ustosunkował się do stawianych mu 11 zarzutów. Zgodnie z oczekiwaniami poprosił o czas na zapoznanie się z dokumentami. Przewodniczący składu sędziowskiego Holender Alphons Orie odroczył więc pierwsze posiedzenie do 4 lipca.

Wcześniej jednak odczytał Mladiciowi skróconą wersję aktu oskarżenia, w którym główne zarzuty, to m.in. udział w ludobójstwie, udział w grupie o charakterze przestępczym, która chciała usunąć bośniackich Muzułmanów i Chorwatów z terytoriów zamieszkanych przez Serbów. W tym celu oskarżeni dopuścili się m.in. eksterminacji, morderstw, deportacji i przesiedleń. Do czynów tych doszło na terenie dzisiejszej Bośni i Hercegowiny, w tym w Srebrenicy i w czasie oblężenia Sarajewa.


Ratko Mladić w Hadze, 3.06.2011


W trakcie dzisiejszego posiedzenia Mladić, któremu grozi dożywocie, mówił z trudem, stwierdził, że jest śmiertelnie chory (jego serbski obrońca Miloš Šaljić twierdził, że ma raka), a na zapoznanie się dokumentami potrzebuje minimum dwa miesiące.

Choć za 30 dni stanie ponownie przed trybunałem i wówczas zostanie mu odczytany liczący 37 stron akt oskarżenia, na rozpoczęcie procesu przyjdzie poczekać znacznie dłużej.
Od złapania Radovana Karadżicia (w lipcu 2008 roku) do rozpoczęcia jego procesu mineło 15 miesięcy. W przypadku Mladicia nie powinniśmy raczej czekać aż tak długo, bo np. samo uaktualnienie aktu oskarżenia zajęło znacznie mniej czasu, a to ze względu na to, że wiele pracy prokuratura wykonała już  przygotowując dokumenty przeciwko Karadżiciowi.

Pytany o to, kiedy postepowanie może się rozpocząć główny prokurator haski Serge Brammertz oświadczył, że zależy to głównie od tego, jak dużo czasu na przygotowanie będzie potrzebowała obrona Mladicia.

Na razie oskarżony musi zdecydować, czy będzie go bronił zespół obrońców (wszystko na to wskazuje), czy też będzie bronił się sam, tak jak np. Slobodan Miloszević, czy Radovan Karadżić. Trzeba jednak pamiętać, że "samodzielna obrona" przed trybunałem to fikcja, bo nawet jeśli oskarżony się na nią zdecyduje trybunał daje duże środki na zespół prawników,  którzy wspomagają sądzonego. O tym jak to wygląda w przypadku Karadżicia pisałam trochę tu.

Sędzia Orie to najbardziej doświadczony z orzekających w ICTY. Ma dziesięcioletni staż w tej instytucji, to on sądził m.in. Slobodana Miloszevicia, Biljanę Plavsić, nadal bierze udział w procesie Vojislava Szeszelja. Poza Holendrem w składzie są też Niemiec Christoph Flügge  oraz pochodzący z RPA Bakone Justice Moloto.

Całe pierwsze posiedzenie ICTY z udziałem Mladicia, który po 16 latach ukrywania się został aresztowany 26 maja 2011 roku w Serbii, można zobaczyć tu.

Nim opiszę zarzuty stawiane Mladiciowi obiecuję, że następny wpis nie będzie miał nic wspólnego z Hagą i toczącymi się tam procesami ;-)
piątek, 03 czerwca 2011, skieterska

Polecane wpisy

  • Serbia po złapaniu Mladicia

    Kilku czytelników "Oka" pytało, jak Serbowie reagują na aresztowanie Ratko Mladicia. Oczywiście są podzieleni. Według sondaży ponad połowa sprzeciwia

  • Mladić złapany, w Belgradzie strzelą korki

    Były generał Ratko Mladić, najbardziej poszukiwany bałkański zbrodniarz wojenny, został dziś złapany w miejscowości Lazarevo, na północy Serbii. Oczywiście nie

  • Karadżić i więzienny wikt

    Radovan Karadżić zawszekochał publiczność, dziś skorzystał więc z szansy by po czterech miesiącach przerwy wreszcie się jej pokazać. Mimo początkowego bojkotu p

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: jm, *.dynamic.chello.pl
2011/06/04 22:44:51
to zamiast o Mladiciu, możesz napisać o wizycie B16 i jego pochwale kard Stepinaca ;)
-
Gość: Jarek ŁAzik, *.cable.dyn.petrus.com.pl
2011/06/05 10:36:30
Gazeta Wybiórcza nie może pozwolić sobie na taką ekstrawagancję:)
-
Gość: pf, *.play-internet.pl
2011/06/30 09:35:28
Nie dociągnie do wyroku.

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany