Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
Blog > Komentarze do wpisu
Macedonia świętuje 20 rocznicę niepodległości, ale jak!
Takich obchodów 20 rocznicy macedońskiej niepodległości nie powstydziłby się nawet Aleksander Wielki. Z typowym w wielu rejonach Bałkanów zadęciem w Skopje z tej okazji stanął gigantyczny, 28-metrowy, pomnik genialnego antycznego wodza, o którego pochodzenie od dawna rywalizują Macedończycy i Grecy, zbudowano łuk triumfalny, ustawiono też 100 figur woskowych przedstawiających narodowych bohaterów.

Ulicami macedońskiej stolicy przeszła w czwartek parada wojskowa, a jakby tego było mało, w tym samym dniu drużyna Macedonii pokonała Gruzję i weszła do ćwierćfinału Mistrzostw Europy w koszykówce! W dwumilionowym kraju taki sukces ma wielkie znaczenie.

Jak wygląda Skopje w czasie obchodów możecie zobaczyć poniżej. Podkładem do slideshowu jest piosenka "Pod ova zname" (Pod tą flagą) Grupy Izveduvaci (Група изведувачи), napisana specjalnie na tę rocznicę. Trzeba przyznać, że centralny plac Makedonija, dawniej plac Josipa Broz Tity, zmienił się nie do poznania i tylko neon Skopskiego piwa wciąż nad nim góruje :)W mniej typowy sposób rocznicę postanowił uczcić jeden z macedońskich hakerów. Ku chwale ojczyzny włamał się wczoraj na popularne greckie strony internetowe, a wyglądało to tak:


Ech, gdyby jeszcze Macedończykom równie szybko jak budowanie pomników szły reformy, to byłoby świetnie!

Gdyby ktoś chciał poczytać o sporach o Aleksandra Wielkiego, lub jak wolą w Skopje Macedońskiego, to zapraszam do lektury starszych wpisów na "Oku".
piątek, 09 września 2011, skieterska

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany