Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
Blog > Komentarze do wpisu
Jakby nie miało być - świetna Renata Przemyk
Dawno nie było pocztówki muzycznej na "Oku", więc nim napiszę znów o Bośni, trochę dźwięków z Polski.

Po dłuższym mileczeniu ceniona przeze mnie za swój głos, dobór tekstów, odwagę chodzenia pod prąd i dykcję Renata Przemyk znów ma kilka ciekawych kawałków premierowych, które zapowiadają jej płytę. Wśród nich jest nawet jeden bardzo bałkański, ale przynam, że ten akurat nie należy do moich ulubionych.

Wolę, gdy Przemyk śpiewa "Jakby nie miało być, to lepiej stracić coś, niż nigdy nie mieć nic" - w piosence o tym samym tytule.
Tekst napisała Anna Saraniecka, wrocławska poetka, z którą Przemyk wspłópracuje już od ponad 20 lat. Piękny jest teledysk do tej piosenki:


Cenię Przemyk także za to, że nie uległa pokusom zostania gwiazdą Gali Piosenki Wszelakiej czy Festiwalu Mega Kity 20XX. Nie zaśpiewała nigdy tekstów w stylu "łza na rzęsie mi się trzęsie, trzęsie mi się łza na rzęsie" lub "kiedy się stanę plamą na ścianie, nie mów do mnie nic".
Zawsze miała coś do powiedzenia. Warto więc posłuchać wywiadu, którego udzieliła kilka dni temu radiowej "Jedynce". Pod koniec artyskta mówi w nim także o Bałkanach i o tym, jak ludzie w tym regionie Europy przeżywają radość. Z tym poglądem zgadzam się w 100 procentach i za to też lubię Bałkany!

A tu bałkański w klimacie kawałek Przemyk, nagrany wspólnie z Sokół Orkestar:

czwartek, 12 stycznia 2012, skieterska

Polecane wpisy

  • Dikanda w Warszawie

    Już jutro można naładować akumulatory na najbliższe miesiące świetną folkową muzyką! Dikanda, rewelacyjny zespół ze Szczecina, zagra w najbliższy piątek

  • Bajaga i Instruktori po raz pierwszy w Polsce

    Dawno nie było na "Oku" pocztówki muzycznej, a dziś nadarza się okazja, bo dowiedziałam się, że w kwietniu do Polski po raz pierwszy przyjeżdża Bajaga i zespół

  • Yugopolis 2 - premiera tuż tuż!

    Po kilku latach przerwy znów bałkańskie hity z różnych epok i półek ukażą się po polsku. We wtorek 11 października oficjalna premiera płyty Yugopolis 2. Płyta m

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Czarna, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/01/13 15:30:57
Mogę prawie całkowicie podpisać się pod tym, co napisałaś o Przemyk. Też ją cenię i szanuję!
Ale jedno "ale" dotyczące innego tematu. Akurat wg mnie tekst "łza na rzęsie mi się trzęsie, trzęsie mi się łza na rzęsie" to cudna zabawa słowem, pastisz, jest tam więcej takich cudeniek:
"Chyba odejdę z kredensem i łzę zabiorę i rzęsę
A Ty jak durny z tym sensem zostaniesz sam..."
czy
"Chyba się z Tobą rozwiodę, zabiorę ze sobą młode
Bo Ty na moją urodę nie patrzysz już...

A autorem tych zabaweczek jest Magda Umer.
Pozdro!
-
2012/01/14 15:06:42
@Czarna: Jeśli chodzi o łzę, która się trzęsie, to może gdybyi Rodowicz śpiewałaby to w formie faktycznie pastiszowej, tekst by się bronił. Niestety z tymi jej ozodobnikami w stylu "oł jeee", słabiutko to brzmi. Oczywiście Magdę Umer cenię (swoją dogą nie widziałam, że to jej tekst), ale mimo wszystko "łzy" nie kupuję ;)

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany