Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
Blog > Komentarze do wpisu
Stary-nowy trybunał, czyli ICTY zmienia się w "mechanizm"
ONZ często stosuje dość zawiłe rozwiązania, bo tylko w ten sposób może próbować pogodzić interesy prawie 200 swoich członków. Także w przypadku Międzynarodowego Trybunału Karnego ds. Zbrodni w byłej Jugosławii (ICTY) nie będzie łatwo. Mandat sądu ONZ się kończy i ze względu na sprzeciw m.in. Rosji i Chin nie będzie przedłużony, ale ponieważ końca procesów przed trybunałem na razie nie widać, to w lipcu 2013 roku trybunał zastąpi tzw. "mechanizm rezydualny", który jak wskazuje nazwa zajmie się pozostałościami po ICTY. Dokładnie rok wcześniej "mechanizm" przejmie też rolę Międzynarodowego Trybunału Karnego ds. Zbrodni w Ruandzie.

Od 1 marca 2012 r., zgodnie z decyzją Rady Bepieczeństwa ONZ, rolę szefa "mechanizmu" pełni 82-letni sędzia Theodor Meron (na zdjęciu), amerykański prawnik urodzony w Kaliszu i doktor honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, który jest obecnie przewodniczącym ICTY, czyli szef się nie zmieni. Sędzia Meron został powołany na czteroletnią kadencję i do czasu zakończenia prac ICTY będzie łączył obie funkcje.

Co się zmieni? Przede wszyskim "mechanizm" nie będzie mógł oskarżać, wyjątek mogą stanowić jedynie ludzie, którzy mają wpływ na wymiar sprawiedliwości lub administrację lub złożyli fałszywe zeznania. Dla mechanizmu rozpatrującego sprawy dotyczące Jugosławii i Ruandy będzie też jedna izba odwoławcza i wspólny prokurator, którym został gambijski prawnik Hassan Bubacar Jallow.

Rada Bezpieczeństwa ONZ oczekuje, że "mechanizm" zakończy swoją działalność do końca 2014 roku.

Nim ICTY stanie się "mechanizmem rezydualnym" 14 maja 2012 roku znów powróci na czołówki światowych mediów. Tego dnia ma się zacząć proces Ratko Mladicia. Nie będzie to jednak proces szybki. Sam prokurator już zapowiedział, że chce przesłuchać 158 świadków.
piątek, 02 marca 2012, skieterska

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany