Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
Blog > Komentarze do wpisu
Albańczycy świętują 100 lat niepodległości

Przypadający 28 listopada Dzień Flagi to wielkie święto dla wszystkich Albańczyków, bez względu na to czy mieszkają w Tiranie, Prisztinie czy w Stanach Zjednoczonych. W tym roku obchody są jeszcze bardziej huczne, bo łączą się z 100 rocznicą ogłoszenia przez Albanię niepodległości, która również przypada właśnie dziś.

Albańczycy proklamowali niepodległość w pięknej nadmorskiej miejscowości Vlora. Była to ich odpowiedź na zajęcie ziem albańskich przez koalicję wojsk antytureckich, co stało się w wyniku wybuchu pierwszej wojny bałkańskiej w październiku 1912 roku.

Krwistoczerwona flaga z czarnym orłem to dla Albańczyków świętość. O tym wyjątkowym stosunku do symbolu narodowego pisałam np. w tekście "Kosowo wybiera orła", ale w Albanii odczucia są bardzo podobne. Te emocje dobrze oddaje jedno z moich ulubionych zdjęć, które zrobiłam w Kosowie. 

 10 grudnia 2007 r., demonstracja niepodległościowa w Prisztinie. Albańczyk na dachu Teatru Narodowego ściska flagę, a świat patrzy. Dosłownie! Fot. A. Skieterska

Dziś Albańczycy mają powody do radości. Choć do dobrobytu zarówno Albanii, jak i Kosowu daleko, są postępy, a Albańczycy mają teraz swój los we własnych rękach. Komisja Europejska w dorocznym październikowym raporcie o postępach krajów aspirujących do UE ogłosiła, że popiera przyznanie Albanii statusu kraju kandydackiego, jeśli poprawi m.in. sądownictwo i administrację publiczną. Kosowo w lutym będzie świętowało piątą rocznicę niepodległości i lata te, odpukać, okazały się nadzwyczaj spokojne. Patrząc na historię narodu albańskiego w ciągu ostatnich dwóch wieków, taki stan spraw to wielki sukces. Oby tak dalej!

 A taki klip powstał w Albanii z okazji 100-lecia niepodległości:

środa, 28 listopada 2012, skieterska

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany