Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
Blog > Komentarze do wpisu
Trybunał w Hadze: były premier Kosowa Ramush Haradinaj definitywnie wolny

Ramush Haradinaj, jeden z dowódców Armii Wyzwolenia Kosowa (UÇK), były premier i popularny polityk został dziś uniewinniony przez II instancję Międzynarodowego Trybunału ONZ ds. zbrodni w b. Jugosławii (ICTY) w Hadze.

Plakat z podobizną Hradinaja na ulicach Prisztiny, tuż po ogłoszeniu niepodległości przez Kosowo.

Sprawę Hradinaja relacjonowałam na "Oku" regularnie (ostatni wpis tu). W 2008 roku trybunał haski w pierwszej instancji z braku dowodów uniewinnił byłego premiera Kosowa, ale jednocześnie przyznał, że świadkowie oskarżenia odmawiali zeznań przeciwko niemu bo byli zastraszani.

W lipcu 2010 sąd II instancji nakazał nie tylko częściowe ponowne rozpatrzenie sprawy (to pierwszy taki przypadek w historii tej instytucji), ale też natychmiastowe aresztowanie Haradinaja.  W ponownym procesie dziś trybunał podtrzymał wyrok pierwszej instancji i uniewinnił byłego premiera o zarzutów popełnienia przestępstw w czasie wojny kosowskich Albańczyków z Serbami z lat 1998-99.

Sąd przyznał jednocześnie, że przestępstwa, głównie przeciwko Serbom zostały popełnione, co więcej w ich wyniku zginął co najmniej jeden człowiek. Trybunał nie zdołał jednak potwierdzić udziału w tych zdarzeniach Haradinaja... Serbowie z wyroku są niezadowoleni.

Były premier Kosowa był najwyższym rangą kosowskim Albańczykiem sądzonym w Hadze. Po ogłoszeniu wyroku jego adwokat zapowiedział, że Hradinaj chce szybko odbudować swoją mocną pozycję polityczną. Biorąc pod uwagę jego popularność w Kosowie bez cienia przesady może się ubiegać o najwyższe stanowiska w państwie.

czwartek, 29 listopada 2012, skieterska

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2012/11/30 07:16:22
a jednak uniewinniony
-
2012/11/30 14:02:44
A wszystko jest i tak prostsze niz sie wydawalo. Hradinaj zostal wydany przez Kosovo Hadze, zeby zmusic Serbow do wydania Mladica. Od poczatku bylo jasne, ze to tylko uklad - gra. KLA od poczatku popierala dzialania NATO przeciw Serbii. Kosovo ma ogromne poparcie zachodu i wiadomo, ze nikt nie bedzie mogl miec udowodnionych zbrodni, trzeba bedzie wszystko zatuszowac lub nie mowic o tym glosno. Tymczasem Mladic zostanie skazany za zbrodnie. I niedlugo okaze sie, ze Haga skazywac bedzie za zbrodnie wojenne tylko Serbow. Wszyscy inni beda ofiarami tej wojny.
-
Gość: piotr, *.dynamic.chello.pl
2012/12/06 23:59:19
każdy powinien odpowiadać /jeśli jest oskarżony / za zbrodnie wojenne...Haradinaj tam był dwa razy , okazało się ze nie jest winny , wiec szanujmy decyzje Trybunału..
-
Gość: pf, *.internetdsl.tpnet.pl
2012/12/08 06:05:12
Trudno to szanować, po tym co zrobili chociażby z Gotoviną. Ta historia jest napisana przez zachodnią Europę i USA. A ten trybunał to często czysta polityka.
-
Gość: BeHar, *.dolnet.pl
2012/12/08 17:59:23
Z tym upolitycznieniem Trybunału to jest tak, że kazdy mówiąc o jego upolitycznieniu ma na mysli cos innego... :)

Mysle ze to jest troche jak w amerykanskim filmie, kiedy w finale morderca wychodzi na wolnosc, choć przez caly film trup sie scielil gęsto, wiadomo kto zabil, ale prawo jest prawem, a adwokaci swietnie przygotowani byli. I w rezultacie winnych nie ma...
-
Gość: pf, *.internetdsl.tpnet.pl
2012/12/09 07:48:51
jakoś dziwnie jedna strona ma świetnych adwokatów a druga do kitu - przecież takim wyrokiem otwarto furtkę do podważania poprzednich
znowu pewien okres nie jest zamknięty i czekamy następne 20 lat..............
-
Gość: BeHar, *.dolnet.pl
2012/12/09 15:00:08
Chcialam tylko niesmialo przypomniec ze zarowno kiedys Milosevic jak i teraz Karadzic na wlasne zyczenie broni sie sam, do tego w procesie Milosevicia brali udzial tzw.przyjaciele sadu, adwokaci których pomoc zreszta S.M. ignrowal, a zeby bylo "smieszniej" - to ci sami adwokaci którzy doprowadzili do uniewinnienia w kwietniu generala Cermaka. Niestety konca procesu SM nie doczekal, wiec mozna sobie teraz tylko gdybac co do wyroku...
Przy tym jak powszechnie wiadomo Karadzic zostal ostatnio uznany niewinnym wypedzen i presiedlen Muzulmanow i Chowatow w BiH... (sic!)
Tak wiec moze zaczekajmy na koniec pracy Trybunalu i na koncowe podsumowania i reflekcje, a ze nie beda zbyt optymistyczne to juz wiadomo...

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany