Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
Blog > Komentarze do wpisu
Pięć minut Krsticia i trybunału haskiego w Polsce

Od kilku lat w Polsce nie mówiło się o Srebrenicy tyle co w czwartek, gdy okazało się, że były serbski generał Radislav Krstić, skazany na 35 lat za zbrodnie przeciwko bośniackim Muzułmanom, odsiedzi prawdopodobnie resztę kary w naszym kraju. Krstić będzie pierwszym zbrodniarzem wojenny w polskim więzieniu od czasu zmarłego w 1986 roku Ericha Kocha, który został uznany winnym śmierci 400 000 Polaków i zmarł w Barczewie. 

Skazany w 2001 roku Krstić, którego oddziały brały udział w mordowaniu ok. 8 tys. Muzułmanów w Srebrenicy, początkowo odsiadywał wyrok w Anglii, jednak współwięźniowie muzułmanie usiłowali go zabić. Wówczas umieszczono go w areszcie w Hadze, a Międzynarodowy Trybunał ONZ ds. Zbrodni w b. Jugosławii (ICTY) zaczął poszukiwać dla niego innego miejsca. Zwrócił się o pomoc również do Polski i 6 grudnia Polska potwierdziła gotowość przyjęcia Serba.Teraz pozostanie jeszcze przygotowanie odpowiedniej, zgodnej z wymogami trybunału, celi. Na razie nie wiadomo, w którym więzieniu będzie odsiadywał karę.

Przy okazji polecam Wam bardzo ciekawy wywiad ze Stefanem Niesiołowskim, który niedawno opowiadał o swoim pobycie w Barczewie i m.in. spotkaniu z Kochem. Fragment wywiadu na stronie GW, całość można przeczytać po wykupieniu dostępu.

niedziela, 09 grudnia 2012, skieterska

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany