Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
Blog > Komentarze do wpisu
Pięć lat temu Kosowo ogłosiło niepodległość

Gdy pięć lat temu jako reporterka "Gazety Wyborczej" wspólnie z moją tłumaczką i zarazem przyjaciółką chodziłam po wyjątkowo mroźnych tego dnia ulicach Prisztiny, kosowscy Albańczycy byli w euforii. Poranne gazety doniosły, że z chwilą ogłoszenia niepodległości dla Kosowa na dobre skończy się  Jugosławia, a my, dziennikarze z całego świata, zastanawialiśmy się, co stanie się w najbliższych latach i robiliśmy wszystko, by zebrać jak najlepszy materiał do naszych relacji.

Dziś wiadomo, że wiele nadziei, które 17 lutego 2008 roku mieli tamtejsi Albańczycy, nie spełniło się, a przynajmniej nie tak szybko, jak by tego oczekiwali. Na szczęście nie spełniło się też większość obaw kosowskich Serbów.

Szał radości na ulicach Prisztiny w noc poprzedzającą ogłoszenie niepodległości,16.02.20008 r., fot. A. Skieterska

Właśnie tę kruchą stabilizację w niespełna dwumilionowym kraju, uważam za największy sukces minionych pięciu lat. Mimo incydentów, które w ostatnich tygodniach miały miejsce głównie w okolicach Mitrovicy i mimo problemów m.in. ekonomicznych, z jakimi boryka się Kosowo.

Polska uznała niepodległość Kosowa 26 lutego 2008 roku, lecz nie nawiązała z nim stosunków dyplomatycznych. Do dziś niepodległość dawnej części Serbii uznało 98 krajów świata, w tym 22 z 27 krajów Unii Europejskiej. Decyzji Prisztiny nie uznaje Serbia.

Aby poczuć atmosferę sprzed pięciu lat, polecam dwa fotocasty Rafała Malko i Dominika Sadowskiego, które powstały w lutym 2008 roku w Kosowie, podczas naszego wspólnego pobytu:

Bardziej zainteresowani tematem Kosowa, a także problemami jakie były i są między Serbami a kosowskimi Albańczykami, mogą sięgnąć do moich wybranych artykułów prasowych z ostatnich lat i starszych wpisów na "Oku".

Prasa:

Blog:

Prisztina w dniu ogłoszenia niepodległości, 17.02.2008 r., fot. A. Skieterska

niedziela, 17 lutego 2013, skieterska

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany