Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
Blog > Komentarze do wpisu
Trudne bałkańskie spotkania

Po dłuższej przerwie chciałam napisać o ciekawym wydarzeniu w Bośni, ale dziś uwagę warto poświęcić pewnemu szczytowi, który - jak donosi agencja Tanjug - nie odbędzie się w Macedonii. Nad jeziorem Ochryd w najbliższy weekend mieli się spotkać przywódcy wszystkich krajów bałkańskich, a ściślej Procesu Współpracy w Południowo-Wschodniej Europie (South-East European Cooperation Process, SEECP), czyli Albanii, Macedonii, Serbii, Czarnogóry, Bułgarii, Turcji, Grecji, Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji.

Zaproszenia już dawno rozesłano, ale dziś Macedonia ogłosiła, że spotkania nie będzie. Powód? Poszło o Kosowo, którego przedstawiciele również zostali zaproszeni. 

Jezioro Ochryd i cerkiew nad jego brzegiem

Ponieważ spośród krajów SEECP ogłoszonej w 2008 roku niepodległości Kosowa nie uznają Serbia, Bośnia i Hercegowina oraz Rumunia państwa te powiedziały, że na szczyt z udziałem reprezentantów Prisztiny nie przyjadą. Natomiast Albania i Chorwacja dały do zrozumienia, że nie pojawią się w Ochrydzie, jeśli kosowscy Albańczycy nie zostaną zaproszeni. Mimo wielomiesięcznych przygotowań w ostatniej chwili Macedonia odwołała więc szczyt, aby wybrnąć z trudnej sytuacji. Decyzję tę, nie kryjąc rozgoryczenia, ogłosił prezydent kraju Gjorge Ivanov. W Ochrydzie zamiast przywódców bałkańskich pojawili się jedynie ministrowie z tych krajów, którzy wzięli udział w roboczym spotkaniu.

Zmierzch nad Ochrydem

Mówiąc o sytuacji na Bałkanach, tamtejszej integracji czy kwietniowym porozumieniu między Belgradem a Prisztiną, trzeba mieć w pamięci i takie informacje.

Bez względu na wszystko, jedno jest pewne - jeśli nie macie jeszcze planów na wakacje, warto pomyśleć o wizycie w Macedonii, nie tylko nad Jeziorem Ochryd. Zachęcam! Bałkany to świetny kierunek. Oferują też znacznie więcej niż wyłącznie plaże Chorwacji.

środa, 29 maja 2013, skieterska

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2013/05/29 23:10:22
ech... ta Macedonia... będę tam znowu;)
-
Gość: BeHar, *.dolnet.pl
2013/06/02 11:33:09
Oczekiwać, ze taki szczyt nie zostanie (oficjalnie) zbojkotowany przez panstwa nieuznajace Kosowa, to jak oczekiwac, ze tego "lata" w moim ogrodku beda truskawki :)
-
2013/06/04 20:46:31
@BeHar: były już spotkania, w których brali udział przedstawiciele Kosowa i np. Rumunii, ale oczywiście bojkoty miały miejsce nie raz (np. podczas pogrzebu polskiej pary prezydenckiej po katastrofie smoleńskiej, o czym kiedyś pisałam na "Oku") i jeszcze nie raz nastąpią. Sprawa szczytu w Ochrydzie dobrze jednak pokazuje, w którym punkcie realnie jesteśmy ;-) Pozdrawiam,
AS

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany