Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
poniedziałek, 17 lutego 2014
Kosowo niepodległe od 6 lat

Sześć lat temu, jako reporterka "Gazety Wyborczej", relacjonowałam ogłoszenie niepodległości przez Kosowo. To były niezwykłe, pełne emocji dni. Siedemnastego lutego 2008 roku w Prisztinie mróz ostro dawał w kość. Przy temperaturze -15 stopni ulice jednak tańczyły, a my, reporteży, pracowaliśmy na najwyższych obrotach. Zmęczenia się nie czuło.

Po tamtym czasie pozostały mi przyjaźnie, sporo materiału, który kiedyś mam jeszcze nadzieję wykorzystać i radość, że obserwowałam te wydarzenia z bliska. Zamiast podsumowania sześciu lat niepodległości Kosowa (oceny z dawniejszych lat, które pozostają aktualna znajdziecie np. tu) ciekawa informacja z tego roku. Otóż kosowscy Albańczycy postanowili po raz kolejny w oryginalny sposób pomalować ustawiony w centrum Prisztiny w lutym 2008 roku napis "Newborn". 

Napis "Newborn" 17 lutego 2008 roku, fot. Agnieszka Skieterska

Niemal każdy, kto w chwili ogłoszenia niepodległości był w stolicy Kosowa, podpisał się na tym elemencie miejskiego krajobrazu. Tej nocy robili to wszyscy.

Rok temu napis pomalowano we flagi krajów, które uznały niepodległość Kosowa. W ostatnią sobotę został przemalowany w barwy maskujące. Jak "Newborn" wygląda w kamuflażu możecie zobaczyć tu >>>

piątek, 14 lutego 2014
Bałkański akcent na World Press Photo - triumf Serba

Wśród ogłoszonych dziś zwycięzców World Press Photo - poza Amerykaninem Johnem Stanmeyerem, którego świetne zdjęcie z Dżibuti zostało wybrane fotografią roku - w prestiżowej kategorii "Spot News" pierwszą nagrodę za reportaż zdobył Serb Goran Tomašević (ur. 1969), pracujący dla Reutersa. Obecnie fotograf agencji w Afryce. W edycji 2014 zwyciężyły jednak jego wstrząsajace zdjęcia z Syrii. 

Fotografie serbskiego reportera uhonorowane na World Press Photo 2014 znajdziecie tu >>>

Damaszek w Syrii, jedno ze zdjęć Gorana Tomaševicia nagrodzonych w World Press Photo, źródło:http://blogs.reuters.com/photographers-blog/files/2013/01/RTR3D5NB.jpg

Światem tego pochodzącego z Belgradu fotografa jest wojna. Od 20 lat dokumentuje konflikty m.in. w Iraku, Afganistanie, na Bałkanach, w Egipcie, Syrii. Przegląd jego najlepszych prac i emocje, które towarzyszą reporterowi na codzień możecie zobaczyć w materiale Reutersa. 

Galeria 100 najlepszych zdjęć Gorana Tomasevicia >>> i jego blog tu.

W tegorocznym konkursie World Press Photo o nagrody walczyło prawie 100 tys. zdjęć i ponad 5,7 tys. fotografów. Wśród wyróżnionych autorów z krajów bałkańskich, a konkretnie z Bułgarii pochodzi jeszcze zdobywaca drugiej nagrody za sportowe zdjęcie pojedyncze Anastas Tarpanov, który w niezwykle malarski sposób sportretował kite narciarza na Witoszy. Wyróżnienia w różnych kategoriach otrzymali też trzej Polacy: Maciej Nabrdalik, Andrzej Grygiel i Kacper Kowalski.

niedziela, 09 lutego 2014
Jaśniejsza strona "Oka na Bałkany" i plaże Bułgarii

Po prawie siedmiu latach od powstania blog "Oko na Bałkany" ósmego lutego zmienił wygląd. Z barw ciemnych przeskoczył w jasne, dzięki szablonowi KateMac. Mam nadzieję, że będzie Wam się go dobrze czytało. Przy okazji w nagłówku bloga dodałam adres, pod którym również znajdziecie  "Oko" - www.OkoNaBalkany.pl

A dziś, ponieważ w Warszawie piękny dzień i klimat raczej wiosenny, ciekawa, choć trochę smutna wiadomość o plażach Bułgarii. Parlament tego kraju siódmego lutego przyjął poprawki do ustawy czarnomorskiej, która do niedawna zakładała, że minimum połowa powierzchni dzierżawionych plaż musiała pozostać wolna od płatnych parasoli i leżaków. Od tego lata takie tereny będą musiały stanowić tylko 30 proc. Właściciele i dzierżawcy plaż będą też mogli stawiać nadmorskie bary i inne tymczasowe konstrukcje bliżej brzegu.

Choć wielu Polakom Bułgaria kojarzy się z betonowymi kurortami w stylu Słonecznego Brzegu czy Złotych Piasków, to torchę dzikich pięknych plaż w tym kraju jeszcze zostało. Mogłam się o tym przekonać kilka lat temu, gdy pisałam reportaż o plaży Karadere, gdzie słynny architekt Norman Foster miał stawiać nowoczesne osiedle, które oznaczło koniec pięknej plaży. Na razie nie powstało, choć projekt nie przepadł jeszcze ostatecznie. Po zmianach ustawy naturalnych plaż bez głośnych barów będzie mniej. Warto ich jednak poszukać będąc w Bułgarii, na zachętę kilka zdjęć z Karadere. | < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany