Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
sobota, 08 lutego 2014
Niespokojny luty na Bałkanach

Tłumy demonstrantów znów na ulicach Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa. Powody protestów różne, przynajmniej na pierwszy rzut oka, ale w obu krajach protestują młodzi. Warto te ruchy obserwować.

W kosowskiej Prisztinie na ulice wyszli studenci, zarzucający rektorowi stołecznego uniwersytetu publikowanie prac naukowych w fałszywych internetowych czasopismach naukowych. Dzięki takim publikacjom w niewiarygodnych pismach, często publikowanych przez uczelnie o niskiej randze, zdaniem studentów część wykładowców zdobywała punkty niezbędne do uzyskania kolejnych tytułów. Kosowska demonstracja nie jest pozbawiona kontekstu ekonomicznego - bezrobocie w tym najmłodszym bałkańskim kraju wynosi według różnych szacunków od 35 do 45 procent.

Na zdjęciu studenci uniwersytetu w Prisztinie na terenie kampusu w czasie demonstracji wspierającej niepodległość Kosowa, 10 grudnia 2007 roku. Fot. A.Skieterska

W Bośni, gdzie bezrobocie wynosi ponad 27 proc., niespokojnie jest głównie w Sarajewie, Tuzli i Zenicy. Bezpośrednim impulsem do protestów stało się zamknięcie kilku zakładów w Tuzli. W wyniku zamieszek, do których doszło w ponad 30 miejscowościach, kilkaset osób zostało rannych, podpalone zostały również budynki kantonalne i rządowe w Sarajewie. Przyczyny niezadowolenia mieszkańców Bośni nie są jednak wyłącznie ekonomiczne i mają znacznie głębsze podłoże. Gdybyście chcieli dowiedzieć się więcej o ostatnich wydarzeniach, to polecam artykuły o:

1) sytuacji w Bośni i Hercegowinie:

komentarz Edwarda P. Josepha dla BalkanInsight.com >>>

- artykuł BBC >>>

2) sytuacji w Kosowie:

- artykuł BBC i dobrą galerię zdjęć >>>

- mój stary tekst o młodej sile w kosowskiej polityce, która w 2013 roku wygrała wybory lokalne w Prisztinie >>>

czwartek, 06 lutego 2014
Dikanda w Warszawie

Już jutro można naładować akumulatory na najbliższe miesiące świetną folkową muzyką! Dikanda, rewelacyjny zespół ze Szczecina, zagra w najbliższy piątek 7 lutego w warszawskim Domu Kultury Rakowiec (bilety 35 zł). Do końca lutego będzie ich można jeszcze zobaczyć w 10 miastach Polski. Trasa promuje nową płytę zespołu pt. "Rassi".

O Dikandzie pisałam na "Oku" kilka lat temu. Zespół, który niestety częściej gra w Niemczech niż w Polsce, nadal jest jednak w świetnej formie i na żywo bardzo warto ich zobaczyć. Tym bardziej, że w repertuarze mają też pieśni z Bałkanów :-)

Strona Dikandy >>>

sobota, 25 stycznia 2014
Po pierwszych dwóch dniach filmowego "Oka na Bałkany"

Mało nostalgii i historii, dużo uniwersalnych tematów - to moje najkrótsze podsumowanie pierwszych dwóch dni przeglądu filmowego "Oko na Bałkany", który już po raz drugi odbywa się w Warszawie. Takie proporcje mnie cieszą! Święto bałkańskiego kina, którego nazwa pochodzi od tytułu tego bloga, trwa w warszawskiej Lunie do poniedziałku 27 stycznia (bilety 12 zł).

Po pierwszych kilku seansach moim faworytem jest komedia "Sonia i byk" (2012) w reżyserii Vlatki Vorkapić, która w Chorwacji okazała sie hitem kinowym. Zabawna historia opowiada losy przeciwniczki walk byków z Zagrzebia, która za sprawą mieszkańców pewnej wsi, uwielbiających tę rozrywkę, poznaje bliżej ich świat i znajduje w nim coś dla siebie. Film choć lekki, dotyka też ważnego dla Chorwatów stosunku do tradycji i pokazuje jak zderza się ona ze współczesnym społeczeństwem.

Tradycja zderza się też z nowoczesnością w innym filmie, który mi się podobał, czyli w "Rodzinnym obiedzie" (2012) opowiadającym o zagrzebskiej inteligenckiej rodzinie, w której około 60-letni rodzice i ich 30-letnie dzieci starają się uporać z problemami przeszłości. 

Moją pierwszą trójkę filmów zamyka na razie dokument pt. "Wieś bez kobiet", którego bohaterami są trzej serbscy braciach w średnim wieku, mieszkający w przysiółku na zboczu góry, niedaleko Novego Pazaru i marzący o znalezieniu żony. W okolicy brakuje jednak kobiet. Najbardziej poszukujący Zoran, podobnie jak inni Serbowie z regionu, bierze pod uwagę także ślub z Albanką, co z przyczyn politycznych nie zawsze spotyka się z aprobatą otoczenia. Dobrze, że tę historię opowiedzieli Chorwaci, bo sądzę, że zarówno Serbowie, jak i Albańczycy nie byliby skłonni jej nakręcić i mogliby się poczuć dotknięci tym, w jaki sposób ich naród został przedstawiony. Film dokumentalny pokazuje kilka ciekawych wątków: biznes matrymonialny, który rozwinął się między Albanią i Serbią, problemy Serbów i Albańczyków, a także silne zakorzenie stereotypów o obywatelach krajów sąsiednich zarówno w Serbii, jak i w Albanii.

Nagrodzony w Puli i Bergamo "Osioł", który otworzył warszawską edycję przeglądu, poprzez zawiłe losy jednej rodziny wraca do czasu wojen bałkańskich lat 90, ale przede wszystkim ukazuje pogmatwane relacje między jej członkami. Film, w którym podobały mi się zdjęcia, byłby jednak równie dobry, gdyby był kilkanaście minut krótszy. 

Natomiast konkursowy projekt "Zagrzebskie opowieści", na który złożyły się filmy 9 reżyserów, przybliża życie współczesnych mieszkańców chorwackiej stolicy. Warto go zobaczyć, bo kilka krókich filmów ogląda się świetnie, jednak całość jest nierówna. Przy takiej grupie autorów byłoby to jednak trudne.

Przede mną sporo kolejnych seansów, więc ulubione filmy przeglądu mogą być jeszcze zupełnie inne!

Cały program "Oka na Bałkany" znajdziecie tu >>>. Pamiętajcie, że po Warszawie w lutym i marcu filmy będą pokazywane także w innych miastach Polski!

*** Mały update  z końcówki przeglądu ***

Do moich faworytów dołączają jeszcze: "Nocne statki" i dokument "Razem".

W czasie festiwalu nie widziałam, więc nie oceniam: "W pojedynkę", "Koko i duchy", "Ciemności", "BRDA 21000 Split", "Pieniędzy i medycyny".

*** 

A skoro już o stolicy Chorwacji mowa, to korzystając z okazji zapraszam Was na filmowy spacer po Zagrzebiu. Zobaczcie, jak to miasto wygląda oczami Ambasadora RP w tym kraju Macieja Szymańskiego:

Angielska wersja "Spaceru z ambasadorem" >>>

| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zakładki:

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany