Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
niedziela, 09 grudnia 2012
Pięć minut Krsticia i trybunału haskiego w Polsce

Od kilku lat w Polsce nie mówiło się o Srebrenicy tyle co w czwartek, gdy okazało się, że były serbski generał Radislav Krstić, skazany na 35 lat za zbrodnie przeciwko bośniackim Muzułmanom, odsiedzi prawdopodobnie resztę kary w naszym kraju. Krstić będzie pierwszym zbrodniarzem wojenny w polskim więzieniu od czasu zmarłego w 1986 roku Ericha Kocha, który został uznany winnym śmierci 400 000 Polaków i zmarł w Barczewie. 

Skazany w 2001 roku Krstić, którego oddziały brały udział w mordowaniu ok. 8 tys. Muzułmanów w Srebrenicy, początkowo odsiadywał wyrok w Anglii, jednak współwięźniowie muzułmanie usiłowali go zabić. Wówczas umieszczono go w areszcie w Hadze, a Międzynarodowy Trybunał ONZ ds. Zbrodni w b. Jugosławii (ICTY) zaczął poszukiwać dla niego innego miejsca. Zwrócił się o pomoc również do Polski i 6 grudnia Polska potwierdziła gotowość przyjęcia Serba.Teraz pozostanie jeszcze przygotowanie odpowiedniej, zgodnej z wymogami trybunału, celi. Na razie nie wiadomo, w którym więzieniu będzie odsiadywał karę.

Przy okazji polecam Wam bardzo ciekawy wywiad ze Stefanem Niesiołowskim, który niedawno opowiadał o swoim pobycie w Barczewie i m.in. spotkaniu z Kochem. Fragment wywiadu na stronie GW, całość można przeczytać po wykupieniu dostępu.

czwartek, 29 listopada 2012
Trybunał w Hadze: były premier Kosowa Ramush Haradinaj definitywnie wolny

Ramush Haradinaj, jeden z dowódców Armii Wyzwolenia Kosowa (UÇK), były premier i popularny polityk został dziś uniewinniony przez II instancję Międzynarodowego Trybunału ONZ ds. zbrodni w b. Jugosławii (ICTY) w Hadze.

Plakat z podobizną Hradinaja na ulicach Prisztiny, tuż po ogłoszeniu niepodległości przez Kosowo.

Sprawę Hradinaja relacjonowałam na "Oku" regularnie (ostatni wpis tu). W 2008 roku trybunał haski w pierwszej instancji z braku dowodów uniewinnił byłego premiera Kosowa, ale jednocześnie przyznał, że świadkowie oskarżenia odmawiali zeznań przeciwko niemu bo byli zastraszani.

W lipcu 2010 sąd II instancji nakazał nie tylko częściowe ponowne rozpatrzenie sprawy (to pierwszy taki przypadek w historii tej instytucji), ale też natychmiastowe aresztowanie Haradinaja.  W ponownym procesie dziś trybunał podtrzymał wyrok pierwszej instancji i uniewinnił byłego premiera o zarzutów popełnienia przestępstw w czasie wojny kosowskich Albańczyków z Serbami z lat 1998-99.

Sąd przyznał jednocześnie, że przestępstwa, głównie przeciwko Serbom zostały popełnione, co więcej w ich wyniku zginął co najmniej jeden człowiek. Trybunał nie zdołał jednak potwierdzić udziału w tych zdarzeniach Haradinaja... Serbowie z wyroku są niezadowoleni.

Były premier Kosowa był najwyższym rangą kosowskim Albańczykiem sądzonym w Hadze. Po ogłoszeniu wyroku jego adwokat zapowiedział, że Hradinaj chce szybko odbudować swoją mocną pozycję polityczną. Biorąc pod uwagę jego popularność w Kosowie bez cienia przesady może się ubiegać o najwyższe stanowiska w państwie.

niedziela, 18 listopada 2012
Wielkie powitanie Gotowiny i Markacza w Chorwacji

Iście bałkańskie powitanie zgotowali Chorwaci dwóm generałom Ante Gotovinie i Mladenowi Markaczowi uwolnionym przez Międzynarodowy Trybunał Karny ONZ ds. Zbrodni w byłej Jugosławii (ICTY) w ostatni piątek. Kontrowersyjna decyzja sędziów o uwolnieniu generałów z pewnością spowoduje, że opisywanie pracy trybunału, który kończy już swoją działalność, będzie dla historyków i politologów znacznie ciekawsze.

Obaj generałowie w kwietniu 2011 roku zostali skazani przez pierwszą instancję trybunału za zbrodnie przeciwko Serbom w trakcje operacji "Burza" - Gotovina na 24 lata, Markacz na 18 lat. O ich procesie i o operacji "Burza", wyniku której ok. 200 tys. Serbów musiało opuścić swoje domy, pisałam tu i we wcześniejszych wymienionych tam postach, więc teraz powstrzymam się od komentowania tej decyzji.

Powitanie generałów w Zagrzebiu:

Trybunał w Hadze w piątek uznał m.in., że to nie dwaj generałowie kazali artylerii atakować miasta w Krajinie, chorwackim regionie zamieszkanym i kontrolowanym od 1991 roku przez Serbów i że nie brali udziału w spisku i specjalnym planie oczyszczenia etnicznego Krajiny, który miał się wiązać z popełnianiem zbrodni wojennych, co pierwotnie stwierdził trybunał w Hadze. Decyzja sędziów oznacza ostateczne uwolnienie generałów, bo odwołań już nie będzie. Nie oznacza jednak, ze zbrodnie przeciwko Serbom w Krajinie nie zostały popełnione.

Wyrok odczytywany 16 listopada przez izbę apelacyjną ICTY był na żywo transmitowany na głównym placu Zagrzebia. Gdy tylko uwolnienie generałów zostało ogłoszone, tłum wiwatował na ich cześć. Prezydent Ivo Josipović stwierdził, że wyrok potwierdza wszystko to, w co Chorwaci wierzyli, czyli że generałowie Gotovina i Markacz są niewinni.

Po takim werdykcie ICTY, formalnie cała wina za "Burzę" jest więc po stronie zmarłego w 1999 roku byłego przywódcy Chorwacji Franja Tuđmana, innych winnych nie będzie. Serbowie wyrok izby apelacyjnej potępili. Ciekawe czy teraz obaj generałowie wrócą do chorwackiej armii. Mają po 57 lat, duże doświadczenie frontowe...

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany