Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
poniedziałek, 01 lipca 2013
Chorwacja w Unii Europejskiej - #CroatiaEU

Chorwacja dołączyła dziś do Unii Europejskiej. We Wspólnocie jest więc nas o ponad 4,2 mln obywateli więcej. Cieszę się! W Chorwacji zdania na temat zalet i wad członkostwa tradycyjnie są podzielone, ale o tym wielokrotnie na "Oku" przez ostatnie lata pisałam.

Dziś wypada wznieść toast za Chorwatów i życzyć im powodzenia! Na drugi, po Słowenii, kraj postjugosłowiański przyszło nam w końcu czekać w UE aż 9 lat.

Pośród różnych podziękowań dziś władze Chorwacji podziękowały też swoim obywatelom, za promowanie w ostatnich tygodniach hashtagu #CroatiaEU, którym na Twitterze oznaczane były wszelkie wzmianki dotyczące rozszerzenia Unii o Chorwację. Ot, znak czasów :-)

A przy okazji zainteresowanym Chorwacją polecam najlepszy w PL blog o tym kraju HR jak Chorwacja >>>

Na zdjęciu powyżej grafika promująca #CroatiaEU przygotowana przez chorwacki rząd

niedziela, 14 kwietnia 2013
Chorwaci wybierają pierwszych europosłów

Chorwacja stanie się 28 krajem Unii Europejskiej 1 lipca 2013 roku, ale już dziś jej mieszkańcy wybierają pierwszych w historii europosłów.

O 12 miejsc w Parlamencie Europejskim rywalizują kandydaci z 28 list. Według sondaży tylko trzy lub cztery ugrupowania mają szansę na zdobycie mandatów. Faworytami są socjaldemokraci i liberałowie oraz HDZ. Nowa lewicowa Partia Pracy może zdobyć jedno miejsce. Wybrani dziś przedstawiciele Chorwacji zaczną pracować w Brukseli dopiero za rok, po przyszłorocznych ogólnoeuropejskich wiosennych wyborach do PE.

Unia Europejska i Chorwacja uzgodniły tekst traktatu akcesyjnego podczas polskiej prezydencji w Radzi Unii Europejskiej w II połowie 2011 r. Premier Polski Donald Tusk osobiście przywiózł tekst traktatu do Zagrzebia. Na zdjęciu podczas jego przekazania ówczesnej premier Chorwacji Jadrance Kosor. Foto: www.vlada.hr 

W pierwszych europejskich wyborach według sondaży zagłosuje ok. połowa Chorwatów, to frekwencja wyższa niż unijna średnia (43 proc.) i znacznie wyższa niż u nas. W czasie ostatnich wyborów do PE w 2009 roku głosowało 24,5 proc. Polaków, którzy wybrali 50 swoich przedstawicieli. Mam nadzieję, że drugi po Słowenii postjugosłowiański kraj, który staje się częścią Unii Europejskiej utrzyma ten wynik.

O tym jakie zdaniem obywateli UE są przyczyny niskiej frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego możecie przeczytać w w jednym z badań Eurobarometru z 2013 r.

Swą drogę do Unii Europejskiej Chorwacja oficjalnie rozpoczęła w lutym 2003 roku, aby mogła stać się pełnoprawnym członkiem Wspólnoty, traktat akcesyjny muszą ratyfikować wszystkie kraje UE. Do tej pory uczyniły to 23 państwa, w tym Słowenia, z którą Zagrzeb wcześniej musiał rozstrzygnąć kilka spornych kwestii, i Polska, która przyjęła dokument we wrześniu 2012 roku, jako 13 kraj UE.

Bałkany z wejścia Chorwacji do UE mogą być zadowolone. Mimo wszystkich różnic lepiej przecież mieć w Brukseli więcej sojuszników niż mniej. Szczególne istotne może się to w przyszłości okazać dla Macedonii, Czarnogóry i Serbii.

środa, 28 grudnia 2011
Wszystko w porządku Pani, czyli vidimo se u Europskoj uniji
Nie często udaje się wprowadzić do polityki trochę humoru, ale Polakom i Chorwatom tym razem się udało. Po polskim filmiku powitalnym, chorwacka odowiedź:


Autorami filmiku są chorwaccy studenci nauk politycznych.
19:26, skieterska , Chorwacja
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany