Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
sobota, 25 kwietnia 2015
Bułagarskie skarby

Lubię muzea. Nawet jeśli nie są wystrzałowe, multimedialne i wprost z XXI wieku. Po prostu je lubię. Tym bardziej cieszę się, że po ponad dwuletniej przerwie znów jestem w Bułgarii i pierwszy raz udało mi się zwiedzić Narodowe Muzeum Historii w Sofii.

Wnętrze muzeum z widokiem na Witoszę w pogodne dni, tu dawniej spotykali się bułgarscy dygnitarze. Fot. A.Skieterska

Choć mieści się dość daleko od centrum stolicy, w kompleksie należącym do dawnych komunistycznych władz bułgarskich, w którym Todor Żiwkow zwykł przyjmować swoich gości (sam mieszkał tuż obok), bardzo warto się tu wybrać. Tym bardziej, że stąd już tylko rzut kamieniem do Cerkwi Bojańskiej, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. 

Dzięki organizatorom mojego pobytu w Sofii miałam okazję, by zobaczyć część skarbów, o których niegdyś pisałam.

Trackie skarby. Fot. A.Skieterska

Choć Bułgaria kojarzy się Polakom z kurortami nadmorskimi, ma do zaoferowania znacznie więcej. Poza świetnymi górami jest też kopalnią bezcennych skarbów archeologicznych. Część z nich można zobaczyć właśnie w sofijskim muzeum.

Wspaniałe kielichy z czasów trackich. Fot. A.Skieterska

Cudne przedmioty z czasów trackich urzekają detalami i misterią wykonania. Mogą się stać wielką atrakcją Bułgarii, ale też bardzo trudno ich upilnować. O przypominających dorbą powieść kryminalną problemach z cennymi antykami możecie przeczytać w moim reportażu  sprzed kilku lat pt. "Tu wszyscy znamy Nerona".

Narodowe Muzeum Historii w Sofii. Fot. A.Skieterska 

Strona www muzeum >>>

niedziela, 09 lutego 2014
Jaśniejsza strona "Oka na Bałkany" i plaże Bułgarii

Po prawie siedmiu latach od powstania blog "Oko na Bałkany" ósmego lutego zmienił wygląd. Z barw ciemnych przeskoczył w jasne, dzięki szablonowi KateMac. Mam nadzieję, że będzie Wam się go dobrze czytało. Przy okazji w nagłówku bloga dodałam adres, pod którym również znajdziecie  "Oko" - www.OkoNaBalkany.pl

A dziś, ponieważ w Warszawie piękny dzień i klimat raczej wiosenny, ciekawa, choć trochę smutna wiadomość o plażach Bułgarii. Parlament tego kraju siódmego lutego przyjął poprawki do ustawy czarnomorskiej, która do niedawna zakładała, że minimum połowa powierzchni dzierżawionych plaż musiała pozostać wolna od płatnych parasoli i leżaków. Od tego lata takie tereny będą musiały stanowić tylko 30 proc. Właściciele i dzierżawcy plaż będą też mogli stawiać nadmorskie bary i inne tymczasowe konstrukcje bliżej brzegu.

Choć wielu Polakom Bułgaria kojarzy się z betonowymi kurortami w stylu Słonecznego Brzegu czy Złotych Piasków, to torchę dzikich pięknych plaż w tym kraju jeszcze zostało. Mogłam się o tym przekonać kilka lat temu, gdy pisałam reportaż o plaży Karadere, gdzie słynny architekt Norman Foster miał stawiać nowoczesne osiedle, które oznaczło koniec pięknej plaży. Na razie nie powstało, choć projekt nie przepadł jeszcze ostatecznie. Po zmianach ustawy naturalnych plaż bez głośnych barów będzie mniej. Warto ich jednak poszukać będąc w Bułgarii, na zachętę kilka zdjęć z Karadere. sobota, 23 marca 2013
Bułgaria - świetny kraj dla podróżników, którzy cenią swój portfel

Wydawnictwo Lonely Planet (LP) ogłosiło właśnie ranking najbardziej polecanych przez podróżników miejsc. Jako chmura tagów edycja 2013 zestawienia prezentuje się tak, jak na obrazku z lewej strony.

We wszystkich kategoriach królują kraje Azji, Europa pojawia się sporadycznie. W rankingu jest kategoria szczególnie bliska memu sercu, czyli kraje przyjazne dla budżetu podróżników, w których pobyt nie drenuje nadmiernie kieszeni. Wśród 10 najwyżej ocenionych w tej grupie jest siedem państw Azji i tylko jedno z Europy - Bułgaria.

Cały ranking LP możecie przeczytać tu >>> (uwaga, na dole linki do dwóch kolejnych części).

Jak każde zestawienie typu "naj", to również ma swoje wady. Zasadnicza to taka, że oprócz Bułgarii mogłabym dodać jeszcze kilka innych krajów w Europie, w których też jest ciekawie i nie wyda się w nich majątku, ale generalnie z wyborem się zgadzam.

Choć wielu Polakom Bułgaria kojarzy się wyłącznie z morzem, ja nieodmiennie polecam góry. Od Riły i Pirynu, przez Rodopy, aż po Starą Płaninę, w której byłam ostatnio.

Droga w kierunku szczytu Golam Kupen (2169 m n.p.m.), Stara Płanina, fot. A.Skieterska

Jeśli macie tydzień lub dwa wolnego, warto spakować plecak i ruszyć!

O Rile i Pirynie kilka ładnych lat temu pisałam m.in. w tekście "Nie tylko Słoneczny Brzeg", a trochę wspomnień ze Starej Płaniny i okolic znajdziecie w "Opowieściach z plecaka" - cz. 1 i cz. 2.


Stara Płanina, okolice Przełęczy Trojańskiej, fot. A. Skieterska

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany