Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
czwartek, 30 kwietnia 2015
Polska perła w Macedonii

Na historie takie, jak opowieść o nieznanej polskiej kolekcji sztuki współczesnej, która trafiła do Macedonii po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku, wpada się raz na kilka lat, albo i rzadziej.

Dzięki spotkaniu z ambasadorem RP w Skopje panem Jackiem Multanowskim i jego żoną panią Kingą Nettmann-Multanowską ja i mój zespół zajmujący się komunikacją internetową Ministerstwa Spraw Zagranicznych dowiedzieliśmy się o istnieniu tej cennej kolekcji, którą tworzą m.in. prace Jerzego Nowosielskiego i Jana Cybisa.

Polskie dzieła, łącznie ponad 200 prac 135 autorów, trafiły do zrujnowanego Skopje jako gest solidarności naszych artystów i część ogólnoświatowej zbiórki. Macedońskiemu miastu, które było wówczas częścią Jugosławii, swoją pracę podarował nawet Pablo Picasso.

Miasto w górach, Jerzy Nowosielski

Obraz Jerzego Nowosielskiego pt. "Miasto w górach" z polskiej kolekcji sztuki w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopje. Fot. Materiały prasowe MSZ.

 

Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopje zaprojektowane także przez Polaków - a dokładniej przez słynną grupę architektoniczną "Tygrysy" w składzie: Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński i Eugeniusz Wierzbicki - i otwarte dla zwiedzających w 1970 roku mając do dyspozycji zbyt małą przestrzeń, prezentuje dziś tylko jedną pracę z całej polskiej kolekcji - "Kompozycję" Henryka Stażewskiego.

Reszta dzieł znajduje się w magazynach, obok ponad 4 tys. innych zgormadzonych przez muzeum prac. Wspólnie z Ambasadą RP uznaliśmy, że trzeba wydobyć tę nieznaną polską kolekcję z niebytu, zdigitalizować ją i pokazać internautom.

Najlepszym miejscem do wystawienia prac wydał mi się Google Cultural Institute, czyli wirtualne muzeum kultury i sztuki Google. Zależało nam także, by o polskiej kolekcji i udziale Polaków w odbudowie miasta opowiedzieli sami uczestnicy tych wydarzeń: malarze, którzy ponad pół wieku temu podarowali swe prace, Macedończycy, którzy przeżyli trzęsienie ziemi, osoby, które pracowały z polskimi urbanistami i architektami czy też ci, którzy obecnie dbają o zachowanie prac, zarówno po stronie polskiej, jak i macedońskiej. Aby dopuścić ich do głosu zrealizowaliśmy film, który towarzyszy wirtualnej wystawie.

Po kilku miesiącach prac udało się osiągnąć założone cele! Zapraszam więc do oglądania wystawy online i filmu pt. "Skopje. Sztuka solidarności".

Zobacz wystawę w Google Cultural Institute >>>

Jeśli więc zawitacie do Skopje, warto wybrać się do Muzeum Sztuki Współczesnej, tak bardzo związanym z Polską i kryjącym cenną kolekcję naszej sztuki.

***

Film ma również dwie inne wersje językowe - angielską i macedońską, a wystawa jest dostępna w języku polskim i angielskim:

EN:

Exhibition "Skopje. The Art of Solidarity" >>>

Film >>>

MK:

Film >>>

piątek, 09 września 2011
Macedonia świętuje 20 rocznicę niepodległości, ale jak!
Takich obchodów 20 rocznicy macedońskiej niepodległości nie powstydziłby się nawet Aleksander Wielki. Z typowym w wielu rejonach Bałkanów zadęciem w Skopje z tej okazji stanął gigantyczny, 28-metrowy, pomnik genialnego antycznego wodza, o którego pochodzenie od dawna rywalizują Macedończycy i Grecy, zbudowano łuk triumfalny, ustawiono też 100 figur woskowych przedstawiających narodowych bohaterów.

Ulicami macedońskiej stolicy przeszła w czwartek parada wojskowa, a jakby tego było mało, w tym samym dniu drużyna Macedonii pokonała Gruzję i weszła do ćwierćfinału Mistrzostw Europy w koszykówce! W dwumilionowym kraju taki sukces ma wielkie znaczenie.

Jak wygląda Skopje w czasie obchodów możecie zobaczyć poniżej. Podkładem do slideshowu jest piosenka "Pod ova zname" (Pod tą flagą) Grupy Izveduvaci (Група изведувачи), napisana specjalnie na tę rocznicę. Trzeba przyznać, że centralny plac Makedonija, dawniej plac Josipa Broz Tity, zmienił się nie do poznania i tylko neon Skopskiego piwa wciąż nad nim góruje :)W mniej typowy sposób rocznicę postanowił uczcić jeden z macedońskich hakerów. Ku chwale ojczyzny włamał się wczoraj na popularne greckie strony internetowe, a wyglądało to tak:


Ech, gdyby jeszcze Macedończykom równie szybko jak budowanie pomników szły reformy, to byłoby świetnie!

Gdyby ktoś chciał poczytać o sporach o Aleksandra Wielkiego, lub jak wolą w Skopje Macedońskiego, to zapraszam do lektury starszych wpisów na "Oku".
01:05, skieterska , Macedonia
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 07 maja 2009
Aleksander Wielki zbyt wielki!

W niekończącym się sporze macedońsko-greckim o pochodzenie Aleksandra III, króla Macedonii, zwanego Wielkim, który wpadł na pomysł, że węzeł gordyjski można po prostu rozciąć mieczem, Macedończycy postanowili znów przejąć inicjatywę.

Jedna z macedońskich gazet właśnie ujawniła szczegóły na temat budowy pomnika wielkiego stratega, który stanie na centralnym placu w Skopje. Monument będzie gigantyczny! Figura przedstawiająca Aleksandra na koniu ma mieć 22 metry wysokości (ktoś zauważył, że to tyle ile ośmiopiętrowy budynek, a ja przy okazji sprawdziłam, że Chrystus w Rio  ma 38 m wysokości) i będzie kosztowała ok. 4,5 mln euro.

Znany macedoński rzeźbiarz Blagoja Cuskov komentując na łamach dziennika "Utrinski Vesnik" decyzję o budowie pomnika podśmiewał się mówiąc: "Jestem ciekaw czemu pomnik ma mieć taki rozmiar? Może to dla Greków w Atenach, by zobaczyli, że my też mamy swego Aleksandra?"

Pomnik-gigant w Skopje ma być gotowy  na początku 2010 roku. Rzeźbę z brązu odleje włoska firma z Florencji.

Skopje Airport i głowa Aleksandra, Fot.A.Skieterska

Na razie goście Macedonii mogą podziwiać wileką głowę Aleksandra Macedońskiego na lotnisku w Skopje, oczywiście też nazwanym imieniem wielkiego wodza. Aleksander, wielki strateg, który żył w latach 356-323 p.n.e, jako 16-latek, dosiadając swego nieodłącznego konia Bucefała, na czele armii złożonej z Macedończyków, Greków, Traków i Ilirów podbił m.in. Persję - wówczas największe państwo świata - Mezopotamię i Egipt. Gdy w wieku 33 lat umarł w Babilonie, jego imperium ze wschodu na zachód miało rozpiętość aż 5 tys. km!

Oczywiście poza prawem do Aleksandra Grecja i Maceodnia spierają się też o nazwę "Macedonia". Grecy uważają, że kraj powstały po rozpadzie Jugosławii nie ma prawa jej używać. Konflikt, choć z pozoru mało ważny, spowodował, że Grecja zablokowała wejście Macedonii do NATO i Skopje nie stało się członkiem Sojuszu w kwietniu 2009. Do NATO dołączyły więc teraz tylko Chorwacja i Albania. 

21:22, skieterska , Macedonia
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany