Bałkański blog Agnieszki Skieterskiej, pisany od 2007 :: And all that will be left are the stories we have told
czwartek, 06 lutego 2014
Dikanda w Warszawie

Już jutro można naładować akumulatory na najbliższe miesiące świetną folkową muzyką! Dikanda, rewelacyjny zespół ze Szczecina, zagra w najbliższy piątek 7 lutego w warszawskim Domu Kultury Rakowiec (bilety 35 zł). Do końca lutego będzie ich można jeszcze zobaczyć w 10 miastach Polski. Trasa promuje nową płytę zespołu pt. "Rassi".

O Dikandzie pisałam na "Oku" kilka lat temu. Zespół, który niestety częściej gra w Niemczech niż w Polsce, nadal jest jednak w świetnej formie i na żywo bardzo warto ich zobaczyć. Tym bardziej, że w repertuarze mają też pieśni z Bałkanów :-)

Strona Dikandy >>>

niedziela, 03 marca 2013
Bajaga i Instruktori po raz pierwszy w Polsce

Dawno nie było na "Oku" pocztówki muzycznej, a dziś nadarza się okazja, bo dowiedziałam się, że w kwietniu do Polski po raz pierwszy przyjeżdża Bajaga i zespół Instruktori. Koncert odbędzie się 19 kwietnia w warszawskim klubie Proxima. Bilety w cenie od 85 zł.

Bajaga, czyli Momčilo Bajagić (ur. 1960), to jedna z serbskich gwiazd rockowej yugosceny. Fanów ma w całej byłej Jugosławii. Muzyk pojawił się już kiedyś w jednym z wpisów na "Oku", choć w bardziej politycznym kontekście. Wpis możecie przeczytać tu >>>

Więcej o koncercie w Warszawie dowiecie się tu, a bilety można kupić tu.

Tym, którzy Bajagi nie słyszeli, polecam dwie piosenki, które lubię i dorzucam "Moich kolegów", których Polacy dobrze znają.

Što ne može niko, možeš ti:

Ovo je Balkan:

 

Polakom Bajaga znany jest m.in. z piosenki "Moji drugovi":

czwartek, 12 stycznia 2012
Jakby nie miało być - świetna Renata Przemyk
Dawno nie było pocztówki muzycznej na "Oku", więc nim napiszę znów o Bośni, trochę dźwięków z Polski.

Po dłuższym mileczeniu ceniona przeze mnie za swój głos, dobór tekstów, odwagę chodzenia pod prąd i dykcję Renata Przemyk znów ma kilka ciekawych kawałków premierowych, które zapowiadają jej płytę. Wśród nich jest nawet jeden bardzo bałkański, ale przynam, że ten akurat nie należy do moich ulubionych.

Wolę, gdy Przemyk śpiewa "Jakby nie miało być, to lepiej stracić coś, niż nigdy nie mieć nic" - w piosence o tym samym tytule.
Tekst napisała Anna Saraniecka, wrocławska poetka, z którą Przemyk wspłópracuje już od ponad 20 lat. Piękny jest teledysk do tej piosenki:


Cenię Przemyk także za to, że nie uległa pokusom zostania gwiazdą Gali Piosenki Wszelakiej czy Festiwalu Mega Kity 20XX. Nie zaśpiewała nigdy tekstów w stylu "łza na rzęsie mi się trzęsie, trzęsie mi się łza na rzęsie" lub "kiedy się stanę plamą na ścianie, nie mów do mnie nic".
Zawsze miała coś do powiedzenia. Warto więc posłuchać wywiadu, którego udzieliła kilka dni temu radiowej "Jedynce". Pod koniec artyskta mówi w nim także o Bałkanach i o tym, jak ludzie w tym regionie Europy przeżywają radość. Z tym poglądem zgadzam się w 100 procentach i za to też lubię Bałkany!

A tu bałkański w klimacie kawałek Przemyk, nagrany wspólnie z Sokół Orkestar:

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:

"Oko na Bałkany" na ekranie
Przegląd filmowy Oko na Bałkany